AsyaDünya

Organ çetesinin lideri Hindistan’da yakalandı


Hindistan’da bir dizi özel hastaneyle birlikte çalışarak yoksulların organlarını yüksek karlarla satan bir çetenin lideri yakalandı.

Hindistan’da ülkenin başlıca özel hastanelerinde yasa dışı böbrek ticareti yapan bir çetenin lideri tutuklandı. Polis yetkilileri böbrek ticareti yapan çetenin lideri Rajkumar Rao’nun Salı günü Kalküta’nın doğusunda yakalandığını açıkladı.

BBC’nin haberine göre çetinin yoksulları kandırarak böbreklerini satmaya ikna ettiğini açıklayan Kalküta polisi, daha sonra organları yüksek karlarla sattığını duyurdu. Çeteye yönelik soruşturma kapsamında Delhi’deki Apollo Hastanesi çalışanlarından beşinin de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı.

Organ nakli sisteminin nasıl işlediğini açıklayan bir toplantı düzenleyen hastane yetkilileri ise, yasa dışı böbrek ticaretinde rol aldıkları yönündeki suçlamaları inkar ederek, “iyi yürütülmüş bir operasyon sonucunda hastalarla birlikte hastanenin de mağdur olduğunu” öne sürdüler.

Çete üyelerinin düzenledikleri doktorların imzasını taşıyan sahte belgelerle insanları aldatarak böbreklerini yakınlarına bağışladıklarına inandırdıkları belirtildi.

AFP’ye konuşan bir polis yetkilisi, Kalküta’da yakalanan çete lideri Rajkumar Rao’nun birçok Güney Asya ülkesinde de benzer suçlardan arandığını açıkladı. Polis, Salı günü yapılan operasyonda çeteye böbreklerini satan ancak vadedilen paraları ödenmeyen üç bağışçıyı da yakadı. Organ nakillerinde bağışçı sıkıntısının kronik bir durumda olduğu Hindistan’da bu boşluğu, insan organlarının yüksek karlarla satıldığı kara borsa kapatıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı