Kıbrıs

Onurer halkı ülke yönetiminde aktif olmaya çağırdı


Onurer katıldığı bir televizyon programında, bir ülkenin ve halkının egemenlik haklarını ihlal eden en küçük hareketin bile o halka hakaret olduğunu kaydetti.

“Türkiye'nin Kıbrıs halkının haklarına ve çıkarlarına saygı mı göstereceği yoksa bu hakların gaspına devam mı edeceğinin” merak konusu olduğunu kaydeden Onurer, “Türkiye'deki mevcut egemen çevrelerin hakimiyeti sürdüğü müddetçe, Türkiye ile Kıbrıs arasındaki ilişkilerin düzelemeyeceği iddiasındayım” dedi.

Halkın politikacılara güveni kalmadığını ancak bu halkın teslimiyetçi mercilere yönlendirildiğini anlatan Onurer, yayılmaya çalışılan görüşün “Kıbrıs'ta hiçbir partide hayır yoktur; Kıbrıslılar bu işi beceremez” olduğunu savundu.

“Bu yönlendirmenin ilhak için bir yönlendirme olduğunu görmemiz gerekir” diyen Onurer halkı bu gibi söylemlere karşı uyanık olmaya çağırdı.

Onurer, Kıbrıs Rum tarafının çözüme yanaşmadığı zemini yaratılarak, görüşmelerle bir yere varamayacağı anlayışı geliştirildiğini ifade ederek, Kıbrıs’ta bir “ilhak tehlikesine” dikkat çekti.

Onurer halka, yönetimde aktif olma çağrısı yaparak “Beni saraya taşımayın! Kendinizi taşıyın! Beni Cumhurbaşkanı yapmayın, kendinizi yapın!” çağrısında bulundu.Başa dön tuşu