Onlar Kaplumbağa Bekçileri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Onlar Kaplumbağa Bekçileri

Onlar Kaplumbağa Bekçileri

Dünyanın farklı ülkelerinden Kuzey Kıbrıs’a gelen gönüllü öğrenciler ülkemiz sahillerinde yumurtlayan kaplumbağaları koruyorlar ve balıkçı ağlarından zarar gören kaplumbağalara yardım ediyorlar.

Avustralya’dan gelen Jay Nagle-Runciman, İngiltere’den gelen Olivia Wiles ve Genevieve Hays isimli öğrenciler Kaplumbağaları Koruma Projesi Sorumlusu Kirsty Rhodes eşliğinde geçtiğimiz gün balıkçı ağlarına yakalanan Caretta Caretta türü kaplumbağayı kurtardılar.
Bölge balıkçılarıyla iş birliği yapan öğrenciler balıkçılar Ahmet Kahveci, Mehmet Kayıtçı ve Mustafa Yılmaz’ın çağrısı üzerine Tatlısu’ya gittiler.
Öğrencilerin verdiği bilgiye göre 66 santim uzunluğunda genç bir kaplumbağa denizin 50 metre derinliğinde balıkçı ağlarına takıldı. Öğrenciler balıkçılarla birlikte kaplumbağaya müdahale ettiler, ağlardan kurtardılar.
Cambridge Üniversitesi Biodiversity Yönetimi master öğrencisi Genevieve Hays balıkçılara ağlara takılan kaplumbağaların kurtarma yöntemlerini ve kaplumbağaların bundan sonraki yaşamlarını ve hareketlerini uydu aracılığı ile izlemek maksadıyla sırtlarına nasıl mikro çip takılacağını öğretti.
Ağlardan kurtarılan ve çip takılan kaplumbağa daha sonra denize geri bırakıldı.
Grup lideri Exeter Üniversitesi doktora öğrencisi Robin Snape’in verdiği bilgiye göre Alagadi sahilinde 7, Tatlısu sahilinde 2 ve Akdeniz sahilinde 2 yuvaya yumurtlama gerçekleştirildi. Kaplumbağaların önümüzdeki haftalarda daha yoğun bir şekilde yumurtlama yapması bekleniyor.
Gönüllü öğrenciler belirtilen sahillerde geceleri devriye gezip yumurtlama yapılan yuvaları kontrol ediyorlar.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar