Önceliğimiz Gıda Güvenliği…

24 Mart 2013 Pazar | 11:13
Önceliğimiz Gıda Güvenliği...

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, gıda güvenliği konusunda, birçok ülkede 1950’li yıllardan itibaren önemli ilerlemeler sağlandığını, 2010 yılından itibaren Türkiye’de de uygulamaya konduğunu, ancak, Avrupa Birliği toprağı olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’ta halen çok büyük sorunlar yaşandığını söyledi. 
TDP LTB başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, bazı belediye meclis üyesi adayları, Genel Sekreter Cemal Özyiğit ve Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto’dan oluşan heyetle birlikte Ticaret Odasını ziyaret etti.
TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Kıbrıs Türkü’nün simgesi olan ve uluslar arası alanda 55 yıllık tanınmışlığı olan LTB’nin maalesef kötü yöneticiler tarafından batağa sürüklendiğini belirterek,  Kıbrıs Türkü’nün yüz akı olan bir kurumun dibe vurdurulduğunu kaydetti. Özyiğit, UBP’li 7 meclis üyesinin istifa etmemesini siyasi ahlaksızlık olarak niteledi.
Özyiğit, LTB özelinde yaşananlara TDP olarak duyarsız kalmaların mümkün olmadığını ve gerek meslek gerekse de Tabipler Birliği başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar ile halkın büyük takdirini toplayan Dr. Suphi Hüdaoğlu ve 15 pırıl pırıl insanla yola çıktıklarını söyledi. Özyiğit, gerek Ticaret Odası Başkan ve yöneticileri, gerekse de üyelerinden, Lefkoşa ile LTB’yi yeniden ayağa kaldırmak için Dr. Suphi Hüdaoğlu ve ekibine destek talebinde bulundu.
TDP LTB başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, uluslararası kulvarda mücadele eden Ticaret Odası’nın, uluslar arası tanınmışlık açısından LTB ile benzer özellikleri taşıdığını belirtti ve “Ancak, bütün dünyaya açılması gereken LTB maalesef arka bahçeye çevrildi. Bu nedenle de komaya sokuldu” dedi. Hüdaoğlu, adil ve şeffaf yönetim, idari ve mali disiplin sözünü yineleyen ve bunlar olmazsa LTB’nin çıkmazdan kurtulmasının mümkün olmadığını dile getirdi. 

“Mali disiplin”
LTB’nin 200 milyona yakın borcu olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, “Bu borcu 1+4 yıllık bir planlama ile kapatacağız. Ziraat Bankası, AB Kalkınma Bankası veya Kuzey Avrupa Fonu gibi fonlardan yararlanarak, uygun bir kredi ve adil bir yapılanma ile bu borcu kapatacağız” dedi. LTB’nin tahsil etmesi gereke oranın sadece %25’ini tahsil edebildiğini, bunu %80’lere çıkaracaklarını, böylece gelirlerin 2-3 katına çıkacağını söyleyen Hüdaoğlu, çalışanların maaşlarının ve yatırımlarının bu şekilde garanti altına alınacağını söyledi.
“Gıda güvenliği, şebekeden akan sular”
Gıda Güvenliği ve şebekeden akan suyla ilgili çok somut ve önemli projeleri olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, 2010 yılında Kuzey Kıbrıs genelinde sular üzerinde yapılan tahlillerde ülke genelinde %98’lik, Lefkoşa’nın da büyük bir bölümümde pislik tespit edildiğini anımsattı ve “Böylesi bir ülkede halk sağlığı nasıl olacak” diye sordu. Hüdaoğlu, göreve geldikleri günden itibaren, şebekeden akan suları tahlil ettireceklerini, halka t anında bilgi vereceklerini, kirli olanların da kısa sürede temizleneceği sözünü verdi.
Gıdalarla ilgili olarak ise etiketleme sistemi getireceklerini, üreticinin ve ürünün ismi, ürettiği yer ve üretim boyunca kullanılan ilaçların bu etikette yer alacağını, aksi takdirde etiketsiz ürünlerin Lefkoşa beledi sınırları içinde satılamayacağını söyledi. Bu konuda Ticaret Odası ile iş birliğine ihtiyaçları olduğunu belirten Hüdaoğlu, “Bu hem üreticiyi, hem de tüketiciyi koruyacak bir projedir” dedi.
Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de konuşmasında, tüm adaya hizmet veren Ticaret Odası üyelerinin çoğunluğunun Lefkoşa’da olduğunu, meclis ve yönetim kurulunun da nüfusla orantılı olarak ağırlıklı Lefkoşa’dan oluştuğunu söyledi.
Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun ortaya koyduğu somut projeler ile önceliğinin sağlık ve gıda güvenliği olmasının önemini vurgulayan Günay Çerkez, çağdaş ülkelerde bir ürünün hangi tarladan ve hangi yollardan geçerek sofraya geldiğinin bilindiğini, ancak Avrupa Birliği toprağı olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’ta halen uygulamaya konamadığını belirtti.
Ticaret Odası olarak Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun bahsettiği projelerde işbirliği yapmanın kendileri için bir şeref olduğunu dile getiren Günay Çerkez, haksız rekabeti getiren, ahlak sıkıntısı yaratan, vergi yükünü artıran kayıt dışılığın kendileri için de önemli bir sorun olduğunu söyledi.
TDP LTB adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun aday olmakla çıtayı yükselttiğini de belirten Günay Çerkez, Suphi Hüdaoğluna yönelik, “Sizin bu yarışa girmeniz çıtayı oldukça yükseltmiştir. Çıktığınız bu yolda size başarılar dileriz” dedi.