Önceliği ekonomi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Güney Kıbrıs

Önceliği ekonomi

Önceliği ekonomi

Rum  Yönetimi Başkanlığı görevine seçilen Nikos Anastasiadis yerli ve yabancı basına yaptığı ilk siyasi açıklamada, hükümetinin birinci önceliğinin ekonomi, istikrar ve kalkınma olacağını söyledi.

Kıbrıslı Türklere de seslenen Anastasiades, “Barış, dostluk ve çağdaş bir vatan, bütün vatandaşlarının insan haklarına saygı gösteren, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarına ilerleme ve refah perspektifleri yaratan çağdaş bir çözüm için samimi niyetimizi gönderiyoruz” dedi.


“Bütün Kıbrıslıların başkanı” olarak hareket edeceğini söyleyen Anastasiadis  radikal kurumsal değişiklikler, devletin modernleştirilmesi ve  itibarının geri kazandırılması için çalışacağını anlattı.

Kıbrıs sorununa da değinen Anastasiadis  bundan sonra müşterek çabalarının  mihenk taşının birlik ve bütünlük olacağını söyledi.

“İlk hareketlerimizden biri de Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a katılım başvurusu olacak. Bugün egemen halkımız ülkemizin bir sonraki 5 yıllık hükümetine yetki vermiştir. Bu yetkiyi onurla kabul ediyor ve halk iradesinin omuzlarıma yüklediği sorumluluğu alıyorum. İster olumlu oy versinler ister olumsuz bütün vatandaşlara teşekkür ederim” diyen Anastasiades şöyle konuştu:

Seçimler bitti ancak halkımızın karşı karşıya bulunduğu sorunlar ve zorluklar bitmedi. Zorluklar önümüzdedir. Sorunların parti kimliği ve ideolojisi yoktur. Zorluklar da sorunlar da müşterektir. Bunların çözümü için müşterek çaba harcanması gerekir.

BÜTÜN GÜCÜMLE ÇALIŞACAĞIM

Bu seçimlerde kazananlar ve kaybedenler yoktur. Kaybeden biri varsa o da kötümserlik ve hayal kırıklığı olmalıdır. Kazanan biri varsa o da ümit ve perspektif olmalıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin seçilmiş başkanı olarak bütün halkın önünde, çilekeş vatanımızın malum çıkarlarına hizmet etmek için bütün gücümle çalışacağımı taahhüt ederim.  İdeolojilere ve partisel kökenlere bağlı olmaksızın istisnasız bütün Kıbrıslıların başkanı olarak hareket edeceğimi taahhüt ederim.

Önceliklerim, radikal kurumsal değişiklikler, devletin çağdaşlaştırılması ve itibarının yeniden kazandırılması ile vatandaşların siyasetçilere güvenini yeniden tesis etmek olacaktır. Kredi sözleşmesini tamamlamayı taahhüt ediyorum.

Şu an en büyük meydan okuma ekonomimizin istikrar ve kalkınma sürecine girmesidir. Kredi sözleşmesini, toplumun hassas (zayıf) gruplarının, toplumsal uyumun ve çalışma barışının güvence altına alınacağı şekilde, en kısa zamanda tamamlanması için Avrupalı ortaklarımızla itibarlı bir şekilde müzakere edecek ve işbirliği yapacağız.

Devlette ve toplumumuzda Yapısal değişikler ve reformlar yapacağız, yeni devlet modeli, yeni ekonomi modeli yeni kalkınma modeli uygulayacağız.

Karşı karşıya bulunduğumuz büyük cazibeleri/meydan okumaları göğüslemede Avrupa’yı yanımızda görmek istiyoruz.  Biz kendi tarafımızdan son derece tutarlı olacak ve yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz. Kıbrıs Avrupa’ya aittir. Avrupa’da ve uluslar arası alanda itibarımızı yeniden tesis edeceğiz. İlk icraatlarımızdan birisi Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık’a katılım başvurusunu yapmak olacak.”

KIBRIS SORUNU

Kıbrıs sorunu konusunda, dışa dönük bir dış politika izleyerek bütün devletlerle yapıcı işbirliğine çalışacaklarını Yunanistan’la her düzeyde işbirliğinin  yine en tepedeki siyasi önceliği olacağına işaret eden Anastasiades, “Kıbrıs sorununda, birlik ve bütünlük artık müşterek çabamızın mihenk taşı olacak” dedi.

Kıbrıslı Türklere de seslenen Anastasiades şu ifadelere yer verdi:

“"Şu anda Kıbrıslı Türk vatandaşlarıma hitap ediyorum. Barışa, dostluğa ve çağdaş bir vatana götürecek, tüm vatandaşların insan haklarına saygılı, herkes için gelişme ve refah beklentileri yaratacak samimi bir Avrupai çözüm niyetimi ifade etmek istiyorum. Ayrım yapmaksızın tüm vatandaşların haklarına saygılı çağdaş ve çok kültürlü bir ülke istiyoruz. Bu çabamızda, AB'nin ve uluslararası koşullarda kabul edilemez bir durumun son bulmasını samimi şekilde arzu eden diğer dost tüm ülkelerin desteğini alacağımızdan eminim. Bugünden itibaren Kıbrısımız için yeni bir dönem başlıyor.

Bütün siyasi güçleri ve bütün vatandaşları, birlik ve beraberlik içerisinde, her şeyden önce bir ulusal kurtuluş hükümetiyle vatanımızda daha iyi bir yarına inançla yeni bir ümit verici sürece girmeye davet ediyorum. Bu savaşı birlik olarak verecek ve birlikte kazanacağız. Bu süreçte, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeni başkanı olarak bütün gücümü ortaya koymak sorumluluğunu taşıyorum.”

Anastasiadis daha sonra Eleftheria Stadı’nda yaptığı konuşmada  da bu görüş ve niyetleri tekrarladı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar