Önce özür, sonra istifa - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Önce özür, sonra istifa

Önce özür

Ortak açıklama yapan 8 örgüt, “kadın bedenini nesneleştirdiği ve aşağıladığı” gerekçesiyle Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun kadınlardan özür dilemesini ve istifa etmesini istedi.

Baraka Kültür Merkezi, BKP Kadın Meclisi, CTP Kadın Örgütü, DAÜ-SEN, DAÜ BİR SEN, EMMA, Feminist Atölye ve KAYAD imzasıyla yapılan açıklamada, “Ertuğrul Hasipoğlu’nun biz kadınlardan derhal özür dilemesini beklediğimizi, kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören siyasetçilere tahammülümüz kalmadığını ve Hasipoğlu’nun derhal istifa etmesini istediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.


“Doktorluk mesleği ve tıp etiği, insanlar arasında sosyal durum, dil, din, ırk, millet, cinsiyet, yaş toplumsal ve ekonomik durum ayrımı yapmaksızın herkese adil, eşit ve demokratik davranmayı gerektirir.  İnsan hak ve özgürlükleri, bir toplum içinde yaşayan tüm bireylerin kamusal faydası için çalışan doktorların temel şiarıdır” denilen açıklamada, 14 Mart Tıp Bayramı’nın, sağlık alanında emek verenlerin ortaya koyduğu hizmetler kadar, insan hak ve özgürlüklerini yeniden hatırlamanın da bir vesilesi olduğu kaydedildi.

Bu yıl gerçekleşen Tıp Bayramı etkinliklerinde konuşma yapan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun tüm demokrasi değerlerini ayaklar altına alarak ülkede devlet eliyle yürütülen seks köleliğini meşrulaştırmaya çalıştığını ileri süren örgütler, şunları kaydetti:

“Daha önceki bir konuşmada kendisine söylendiğini iddia ettiği ‘gece kulüplerini kapatalım da 40 bin asker ve öğrenci bizi mi halletsin’ cümlesini örnek vererek ırkçı ve cinsiyetçi yaklaşımını pervasızca dile getirmiştir. Hasipoğlu’nun bu sözleri, sadece gece kulüplerinde insanlık dışı koşullarda çalıştırılıp sömürülen kadınları değil, tüm kadınları ötekileştirmekte ve aşağılamaktadır. Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan insanlar olarak, ülkemizde devlet eliyle yürütülen seks köleliğinin son bulması ve ırkı, milliyeti ve ekonomik durumu fark etmeksizin her kadının insanca yaşama ve çalışma koşullarına sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, kadın bedenini nesneleştiren ve aşağılayan Ertuğrul Hasipoğlu’nun biz kadınlardan derhal özür dilemesini beklediğimizi, kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gören siyasetçilere tahammülümüz kalmadığını ve Hasipoğlu’nun derhal istifa etmesini istediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar