Ömrünü evlatlarına adadı

32
Ömrünü evlatlarına adadı

Dervişe Cabacaba, 1945 yılında dünyaevine girdi. Bir yıl ara ile 3 çocuk dünyaya getiren Dervişe nene, 24 yaşında dördüncü çocuğuna hamile iken hayat arkadaşını bir kaza sonucu kaybetti.
Dervişe nene, eşinin ölümünden 50 gün sonra da son evladını dünyaya getirdi.
Evliliğinin 5’inci yılında dört çocuğu ile dul kalan Dervişe Cabacaba, bir daha evlenmedi. Baba evine de dönmedi. Dervişe Cabacaba, 25 yıl kayınvalidesi ile ikamet etti.
Kendi ailesinin ve eşinin ailesinin desteği ile dört çocuğunu da dört dörtlük yetiştiren Dervişe Cabacaba, hepsini okuttu, meslek sahibi yaptı, en güzel şekilde de düğünlerini yapıp yuva sahibi etti.
Hayatının baharında eşini kaybeden Dervişe Cabacaba, evlatlarından birini geçirdiği kalp krizi sonucu kaybetti.
Dervişe Cabacaba, halen Balıkesir’de ikamet ediyor. Yaşlılığı nedeni ile destek almadan yürüyemeyen Dervişe nenenin günlük ev temizliği, yemek gibi ihtiyaçlarını maaşlı bakıcısı karşılıyor.
Ömrünü evlatlarına adayan Dervişe Cabacaba’yı hayattaki 3 evladı da yalnız bırakmıyor. Evlatları, sık sık ziyaretine gidiyor, maddi manevi her türlü ihtiyacına koşuyor.

“Kayınvalidemle 8 yıl aynı yatakta yattım”
Balıkesir’de ikamet eden 87 yaşındaki Dervişe Cabacaba, yaşam öyküsünü Havadis’e anlattı.
“Evlendiğimde 19 yaşındaydım. Eşim evliliğimizin 5’inci yılında kaza ile bıçaklanarak yaşamını yitirdi. 3 tane çocuğumuz vardı, dördüncüsüne hamileydim. Kocam öldükten 50 gün sonra son çocuğumu dünyaya getirdim. Zaten kayınvalidem ile otururduk, eşim ölünce de evimden ayrılmadım. Hem kendi ailemin desteği hem de eşimin ailesinin desteği ile çocuklarımı büyüttüm, okuttum, evlendirdim. Geçmiş yıl, o zamanlar imkanlar şimdiki gibi değildi. Tüm yükü de aileme atamazdım. Çalıştım da. Yıllarca tuğla, kiremit yaptım. Aşçılık yaptım. Kayınvalidem beni çok severdi tabi ben de onu çok severdim. Kayınvalidem ile kocam öldükten sonra 8 yıl aynı yatakta yattık. 25 yıl birlikte yaşadık. O rahmetli olduğunda tabii çocuklarım da büyümüştü. Kayınvalidem öldüğünden bu yana yalnız yaşarım.”

“Kocama kıyamadım”
“Eşimi kaybettiğimde daha 24 yaşındaydım. O yüzden çok talibim çıktı ama ben söyletmedim bile. Kocam çok iyi kalpli bir insandı. Beni 5 yılda bir kere incitmedi. O’nun üstüne nasıl evlenebilirdim. Kocama kıyamadım. Zaten ailem de eşimin ailesi de yanımdaydı.”

“Evlatlarım çok hayırlı”
“Eşimin ailesinden de hiç incinmedim. Ben de ne kayınvalidemleri ne de kendi ailemi incitmedim. Allah da onun için bana çok hayırlı evlatlar verdi. Hepsi de beni el üstünde tuttu. Bir evladım, kalp krizi nedeni ile rahmetli oldu. Diğer evlatlarım da bugün oldu benimle ilgilenir. Hiç yokluklarını hissettirmez bana evlat hasreti yaşatmazlar. Gezmeye gittiklerinde beni de götürürler. Bakımımı, masraflarımı ve tüm ihtiyaçlarımı evlatlarım karşılar. Ben yalnızca maaşım ile bakıcımın maaşını veririm.”

 


Balıkesir’de ikamet eden 87 yaşındaki Dervişe Cabacaba, yaşam öyküsünü Havadis okurları ile paylaştı