Kıbrıs

Omaç Başat’a saygı
Masa tenisi, badminton, güreş, basketbol, voleybol ve tenis gibi birçok federasyonların kurucuları ve başkanları arasında yer alan Başat, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK)’nde de başkanlık ve genel sekreterlik görevi yapmıştı.
KTSYD’de uzun yıllar dış ilişkiler sorumluluğu görevi üstlenen ve gazetemiz Havadis’te bizlerle birlikte görev yapan Başat’ın ölümü üzerine birçok kurum, dernek ve federasyon başsağlığı mesajı yayınladı.Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan açıklama

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Milli Olimpiyat Komitesi eski Başkanlarından gazeteci Omaç Başat’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayınladı.
Eroğlu, merhuma Allah’tan rahmet, başta ailesi ve spor camiası olmak üzere tüm yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diledi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında şunları kaydetti:
“Birçok spor federasyonumuz ve Spor Yazarları Derneği kurucuları arasında yer  alan, başkanlık yapan, spor basınımıza muhabir ve yönetici olarak çok önemli hizmetler veren Milli Olimpiyat Komitesi eski kurucu üyelerinden ve başkanlarından Omaç Başat’ın ölümünü büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.
Eminim ki tam anlamı ile bir spor adamı olan, nerdeyse tüm ömrünü spora hizmetle geçiren dostumuz Omaç Başat asla unutulmayacak, yaptıkları daima takdir ve şükranla anılacaktır.”

KTFF’den başsağlığı mesajı

“Kıbrıs Türk spor basınına uzun yıllar hizmet veren ve Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin (KTSYD) kurucularından olan Omaç Başat, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek yaşamını yitirdiğini öğrenmiş bulunuyoruz.
Omaç Başat, KTSYD kurucularından olup, birçok dönem yöneticilik görevi üstlendi. Spor federasyonlarında başkanlık ve yöneticilik görevlerinde bulunan Başat, masa tenisi ve badminton federasyonlarının kurucu başkanı, güreş, basketbol, voleybol ve tenis gibi birçok federasyonun da kurucuları ve başkanları arasında yer aldı. Başat, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nde (KKTC MOK) başkanlık ve genel sekreterlik görevi yaptı.
KTSYD’de uzun yıllar dış ilişkiler sorumluluğu görevi üstlenen Başat birçok yayın kurumunda, son olarak Havadis Gazetesi’nde görev yapıyordu.
Merhum’a tanrıdan rahmet diler; yaslı ailesine ve tüm spor camiasına başsağlığı dileriz.”

KTSYD’nin başsağlığı mesajı

Spor Yazarları Derneği de gazetemiz yazarlarından ve dernek kurucularından Omaç Başat için mesaj yayınladı. KTSYD’nin mesajı şöyle:
“Kıbrıs Türk spor basınına uzun yıllar hizmet veren ve Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin kurucularından olan Omaç Başat, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek dün yaşamını yitirdi.
Omaç Başat, derneğimizin kurucularından olup birçok dönem yöneticilik görevi üstlendi. Spor federasyonlarında başkanlık ve yöneticilik görevlerinde bulunan Başat, masa tenisi ve badminton federasyonlarının kurucu başkanı, güreş, basketbol, voleybol ve tenis gibi birçok federasyonun da kurucuları ve başkanları arasında yer aldı. Başat, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nde (KKTC MOK) başkanlık ve genel sekreterlik görevi yaptı.
KTSYD’de uzun yıllar dış ilişkiler sorumluluğu görevi üstlenen Başat, birçok yayın kurumunda, son olarak Havadis Gazetesi’nde görev yapıyordu.
Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği olarak Başat’a tanrıdan rahmet dilerken yaslı ailesine ve tüm spor camiasına başsağlığı dileriz.”

Spor Dairesi de mesaj yayınladı

Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu da Omaç Başat için başsağlığı mesajı yayınlayanlardan oldu.
“Kıbrıs Türk basınına uzun yıllar özveriyle hizmet eden, Kıbrıs Türk sporunun gelişmesi için çeşitli spor branşlarında yöneticilik yapan, yıllarca Milli Olimpiyat Komitesi’nde görev alan, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nin (KTSYD) eski Dış İlişkiler Sorumlusu çok değerli basın emekçisi Sayın Omaç Başat’ın vefatını derin bir üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız.
Merhuma Allah’tan rahmet, yaslı ailesine ve tüm spor basınına ise başsağlığı diliyorum.”

“Büyük usta asla unutulmayacak”

Taekwondo Karate Aikido Kurash Wushu Federasyonu’nun Omaç Başat için yayınladığı başsağlığı mesajı çok anlamlı:
“KKTC’de birçok spor federasyonun kurucu başkanlığı yanı sıra KKTC Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığı da yapan Omaç Başat, Taekwondo Karate Aikido Kurash Wushu Federasyonu’nda Basın ve Halkla İlişkiler Komitesi Başkanlığı ayrıca Uluslararası Taekwondo şampiyonalarında başhakemlik yapmıştır. WTF Uluslararası kokartlı Taekwondo hakemliği de yapan Omaç Başat geçtiğimiz yıl yapılan GTF Genel Kurulu’nda, GTF (Global Taekwondo Federasyonu) Basın Komitesi Başkanlığı’na seçilmişi. Türk Spor Birliği kurulması için KKTC yanı sıra Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerinde çeşitli girişimler yapan büyük usta Omaç Başat, Kazakistan’da kurulan Türk Cumhuriyetleri Spor Birliği Genel Sekreteri seçilmişti.
KKTC sporunu ve Taekwondo Karate Aikido Kurash Wushu Federasyonu ailesini büyük acılara bırakan büyük ustayı asla unutmayacak ve onun anısını her yıl yaşatacağız, yaslı ailesinin, sevenlerinin, hepimizin başı sağ olsun, büyük usta mekanı cennet olsun, nur içinde yat.”

Basın Kartı Komisyonu

Basın Kartı Komisyonu Başkanı Osman Kurt ise yayımladığı mesajda, “Basın Kartı Komisyonu’nun hayata geçmesi için yapılan tüzük çalışmalarında bire bir hizmet etmiş ve kuruluşundan itibaren de Sürekli Basın Kartı Sahibi Üye sıfatıyla komisyonumuzda görev yapmış Omaç Başat’ın vefatı basın camiasını derinden üzmüştür” ifadelerini kullandı.

Kurt, Başat’a tanrıdan rahmet, ailesine ve basın camiasına da başsağlığı diledi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Hüseyin Güven, Gazeteci Omaç Başat’ın ölümünün büyük kayıp olduğunu bildirdi.
Başsağlığı mesajı yayınlayan KTGB Başkanı Hüseyin Güven, Omaç Başat’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içinde olduklarını belirterek, Başat’a rahmet, ailesi, spor camiası ve basına başsağlığı diledi.
Güven, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği üyesi ve sürekli basın kartı sahibi olan Omaç Başat’ın, özellikle spor basınına uzun yıllar çok değerli hizmetler verdiğini ifade etti.
Güven, Basın Kartı Komisyonu’nun da üyesi olan Başat’ın, komisyonun Enformasyon Dairesi’nden sivil toplum örgütlerine geçmesinden sonra da büyük hizmetlerde bulunduğunu kaydetti.

GAÜ de Başat’ı unutmadı

Girne Amerikan Üniversitesi de hayatını kaybeden gazetemiz yazarlarından Omaç Başat için başsağlığı mesajı yayınlamayı unutmadı.
GAÜ Kurucu Rektörü ve ayni zamanda yöneticiler kurulu başkanı Serhat Akpınar gazetemize gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi:
“Uzun yıllar gazetenize hizmet veren, basın camiamızın duayenlerinden Omaç Başat’ın ölümünü üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum.
Omaç Başat’a Allah’tan rahmet yaslı ailesine ve basın camiamıza başsağlığı diliyorum.”

TAK Ajansı’nın mesajı

Gazeteci Omaç Başat’ın vefatı ile ilgili olarak mesaj yayınlardan biri de Türk Ajansı Kıbrıs oldu.
TAK Ajansı Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı imzası ile yayınlanan başsağlığı mesajında, “Değerli insan Omaç Başat’ın vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.
Başat’a Allah’tan rahmet, çalışma arkadaşları ve ailesine başsağlığı ve sabır dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Başa dön tuşu