Kıbrıs

Ölümlü kazaya üç sene sonra karar çıktı!


Nadire BAHADİ

Gazimağusa’da eski Lefkoşa yolu üzerinde bulunan Tuzla kavşağı yakınlarında 2012 yılı Kasım ayı içerisinde yolu karşıdan karşıya geçmeye çalışan 19 yaşındaki Merve Yüzçelik’e kullanımındaki TJE 482 plakalı minibüs ile çarparak genç kızın ölümüne neden olan minibüs şoförü Mümtaz Tanrıverdi’nin yargı süreci sona erdi. Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 2 buçuk yıldan bu yana yargılan ve hakkında toplam 9 dava getirilen Tanrıverdi, 1 yıl hapse mahkum edildi.

Ağır yaralandı, hastanede yaşamını yitirdi
İddia Makamı adına Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemede aktardığı bilgilere göre kaza, 14 Kasım 2012 tarihinde Gazimağusa Tuzla kavşağında, Mümtaz Tanrıverdi’nin şoförlüğünü yaptığı TJE 482 plakalı minibüs ile Lefkoşa’dan Gazimağusa’ya doğru seyrettiği sırada, Tanrıverdi’nin o esnada yolu karşıdan karşıya geçmeye çalışan Merve Yüzçelik’e çarpması sonucu yaşandı. Aktarılan olgularda ağır yaralı şekilde Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Merve Yüzçelik’in aynı gün hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bildirildi. Polis tarafından yapılan soruşturmada ise kaza günü İtimat Otobüs Şirketleri’nde otobüs şoförlüğü yapan Mümtaz Tanrıverdi’nin söz konusu TJE 482 plakalı aracı, geçerli seyrüsefer ruhsatı, muayene ruhsatı olmadan ve işletme izni olmadan kullandığı ortaya çıktı.

Yargıçlar ceza takdirinde ayrıldı
60 yaşındaki Mümtaz Tanrıverdi ile ilgili verilen kararda Gazimağusa Ağır Ceza Mahkeme yargıçları oy birliğine varamadı. Tanrıverdi ile ilgili ilk kararı Ağır Ceza Mahkeme heyeti Yargıcı Mesut Mesutoğlu okudu. Mahkeme Başkanı Peri Hakkı ise Mesutoğlu’nun kararına katıldığını ifade etti ve Yargıç Mesut Mesutoğlu kararının sonunda Tanrıverdi’nin oy çokluğu ile 1 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı. Ağır Ceza Heyeti’nde yer alan Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler ise 19 yaşındaki hukuk öğrencisi Merve Yüzçelik’in hayatını kaybettiği kazada Mümtaz Tanrıverdi’nin minibüs içerisinde yolcu taşıdığı sırada 65 hız sınırı olan viraja hız hattini aşmış bir şekilde girerek karşıdan karşıya geçmeye çalışan Merve Yüzçelik’i gördüğü halde mümkün mertebe sol şeritten ilerlemeyip sağ şeride geçerek ölümlü kazaya neden olan Tanrıverdi hakkında kendi kararını okuyarak Tanrıverdi’nin 2 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı. Yargıçlar arasındaki farklı ceza takdiri sonucunda ise Mümtaz Tanrıverdi’nin oy çokluğu ile 1 yıl hapis cezasına mahkum edildiği açıklandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı