Öğrencilerden örnek davranış

11 Ekim 2013 Cuma | 14:48
Öğrencilerden örnek davranış
Kıbrıs Town Houses

Mustafa ŞENAL

Bir grup ortaokul öğrencisi okullarında kermes düzenleyerek, elde ettikleri para ile Lefkoşa Hayvan Barınağı’na yem bağışında bulundu. Havadis’e konuşan öğrenciler, vatandaşlara da hayvanlara karşı daha duyarlı olmaları konusunda mesaj verdi. Vatandaşların bakamayacakları köpekleri almamasını kaydeden öğrenciler, sokağa atılan köpeklerin aç ve susuz bir yaşam sürdürmeye mahkum edildiğini belirtti.

Güven: Yasa bir an önce uygulanmalı
Kuzey Kıbrıs Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Tomris Güven, “Hayvan Refahı Yasası” ile ilgili alt tüzüklerin bir an önce hazırlanıp yasanın uygulamaya geçmesi gerektiğine vurgu yaptı. Güven, Bu yasa ile köpeklere çip takılacağını bu çip ile köpeğini sokağa bırakan kişilerin ortaya çıkacağını belirtti. Köpeklerine bakamayan kişilerin barınağa getirdiğini ifade eden Güven şu şekilde konuştu:
“Barınağa karşı daha fazla duyarlılık bekliyoruz. Barınağın bulunduğu alan çok dar ve 300’ün üstünde köpek bulunuyor. Barınaktaki çalışan sayısı ise 1. Belediye bu konuda bize yardımcı olacağını söylemesine rağmen olmadı. Barınağında ekonomik durumu tüm hayvanlara bakmaya yetmiyor. Biz de çalışan sayısını artıramıyoruz.”

 

Öğrenciler ne dedi?

Destina Özsoy
“İnsanlara düşen en büyük görev evde beslenen köpeklere daha duyarlı davranmasıdır. Hiçbir zaman vurulmamalı. Köpekler sokağa atmalı. Sahipsiz köpeklerin hayvan barınaklarına verilmesini istiyoruz. Köpekler yollara sokaklara bırakılmamalı. Biz okulda gönüllü olarak kermesler kurup hayvan barınaklarına toplanan tüm paralarla sahipsiz köpeklere yarımda bulunuyoruz. Hayvanları çok seviyoruz. Hayvanları hiçbir zaman yalnız bırakmayalım.”

Özgül Mısırlıoğlu
“Bizim ülkemizde hayvanlara çok değer verilmediği ortada. Hayvan severlerden istediğimizi hayvan sevgisini büyüklere de küçüklere de aşılamaları.  Bizim okulumuzda da yeni bir barınak kuruldu. Oraya bağış yaparak ziyaret edip belli bir miktarda yem bağışladık. Tüm hayvan severlere buradan seslenerek yardımda bulunmaları için çağrı yapıyorum.  Son ricam ise eğer hayvanlara bakamayacaksanız sorumluluklarını üstlenemeyecekseniz lütfen satın almayın. Çünkü siz onları sokağa bırakınca onlara daha kötü hayat yaşatmış olursunuz.”

Dila Yürekli
“Köpek barınağını ziyarete geldik. Kermesten elde ettiğimiz para ile bir miktar yem getirdik. Hayvan severlere seslenerek barınaktan bir köpek almalarını söylüyor ve bu hayvanların sahipsiz kalmamalarını rica ediyorum.”