Kıbrıs

Öğrenciler de öğretmenler de tedirgin


BİNA ÖĞRENCİLERİ KAÇIRIYOR: 4 yaş grubu ve anasınıfı öğrencilerine hizmet veren Yayla Anaokulu, korku saçıyor. Bakımsızlık nedeniyle tavanı her an dökülecek gibi duran sınıflar öğrencilerin başka okullara kaçmasına neden oluyor

ÖĞRETMEN YETMİYOR: Yayla köyündeki veliler okulda görev yapan öğretmenlerden çok memnun ancak bina nedeniyle çocuklarını başka okullara götürmek zorunda kalıyorlar. “Öğretmenler çok iyi ama o sınıflar tehlike saçıyor” diyen birçok veli çocuğunu Güzelyurt’taki anaokullarına gönderiyor

Yayla köyünde bulunan Yayla Anaokulu yıkılmaya yüz tuttu. Anasınıfı ve 4 yaş gurubu öğrencilerinin eğitim aldığı bu okulda yer yer çatlayan tavan her an çökme riski arz ediyor.
Bu durumdan endişe eden veliler ise defalarca ilgili mercilere başvuru yaptı. Ancak velilerin tüm şikayetlerine rağmen okulun durumu ile ilgilenen olmadı.

Okul aile birliği bütçesi yettiği kadar yaptı…
Çocuklarının eğitim aldığı okula sahip çıkmak isteyen veliler ise kendi imkanları doğrultusunda okulun tuvaletlerini yeniledi ve sınıfların iç düzenlemesini yaptı. Ancak okulun için ellinden geleni yapan velilerinde ekonomik gücü okul tavanının yaptırmaya yetmedi.

Birçok veli başka okulları tercih ediyor…
Okulda yaşanan tadilat sıkıntı nedeniyle de birçok veli çocuğunu Yayla Anaokulu’na göndermeye cesaret edemiyor. Veliler yayla köyünde ikamet etmelerine rağmen çocuklarının Güzelyurt’taki okullara göndermeyi tercih etmeye başladı.

Kamber: Gerekirse bakanlığa yürüyeceğiz
Yayla Anaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Kemal Özgür Kamber, okul aile birliği olarak bilet satışı yapıp ondan elde edilen para ile sınıf içi düzenlemeleri ve okuldaki tuvaletleri yaptırdıklarını belirtti. Ancak paralarının okul tavanını yaptırmaya yetmediğini söyleyen Kamber ilgili mercilere durumu bildirmelerine rağmen kimsenin ilgilenmemesinden şikayet etti. Kamber  “Eğer bu sorun çözülmezse Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyeceğiz” dedi.

“Veliler çocuklarını bu okula göndermek istemiyor”
Okuldaki öğretmenlerden memnuniyetini dile getiren Kamber ancak okuldaki tadilat nedeniyle birçok velinin çocuğunu bu okula göndermekten kaçındığını söyledi. Şu anda okulda 35 öğrenci bulunduğuna işaret eden Kamber, bu sorunun çözülmesi durumunda okuldaki öğrenci sayısının en az iki katı artacağını belirtti.

Ayvacı: Güvenilir bir park istiyoruz
Öğrenci velilerinden Şaziye Ayvacı okulda daha güvenilir bir çocuk parkı istediklerini belirtti ve ayrıca tavanında çocuklar için çok büyük bir tehlike olduğunu kaydetti. Ayvacı, “Biz çocuklarımızı köyümüzün okulu olduğu için Yayla Anaokulu’na gönderiyoruz. Ancak tavanın durumu bizi de tedirgin ediyor” dedi.

Abdullahoğlu: Duyarsız kalıyorlar
Öğrenci velilerinden Buket Abdullahoğlu Yayla Anaokulu’nun küçük bir okul olması nedeniyle yetkililerin bu okula karşı duyarsız olduğunu söyledi. Abdullahoğlu, yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle birçok velinin çocuklarını köylerindeki okul yerine Güzelyurt’taki okullara göndermeyi tercih eder hale geldiğini belirtti ve “Bizim okulumuzda diğer okullar gibi tadilat olmadı. Köy okullarına karşı daha duyarlı olmalarını istiyoruz” dedi.

***

 Yayla köyünde yaşayan 4 yaş ve anasınıfı öğrencilerinin eğitim gördüğü Yayla Anaokulu’nun tavanı çökmek üzere
 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı