Sağlık

Öfke selülit yapıyor sevgisizlik tatlı yediriyor 
KADINLARDA çaresizlik, sevgiden yoksun hissetme gibi duygusal sıkıntılar, kilo almalarına sebep oluyor. Erkeklerden daha kolay kilo alan kadınların yağ oranının yüksekliğine ve metabolizmanın daha yavaş çalışmasına dikkat çeken Beslenme Danışmanı ve Estetik Medikal Hekimi Dr. Gönül Ateşsaçan, zihinden sürekli endişe, kırgınlık ve intikam gibi düşüncelerin geçmesinin de etkili olduğunu söyledi. Ateşsaçan çözüm önerisini “Egzersiz, düzenli beslenme yanında, ruhsal ve duygusal açıdan destek alınması kilonun kalıcı olarak verilmesini sağlar” diye konuştu. Dr. Ateşsaçan, kadınların yaşadıkları duygusal sorunlar yüzünden kilo almalarını şöyle anlattı:l Zihinden endişe, öfke, kırgınlık, intikam veya haksızlığa uğranıldığına dair düşünceler geçiyorsa; bu düşünceler bedene
geri döner sakın unutmayın.

KENDİNİZİ CEZALANDIRMAYIN

l Konuşmalarınıza dikkat edin, bir şeyi 3 kereden fazla söylüyorsanız, bu bir düşünce kalıbıdır, gerçekleşir.
l Acı çektirildiği, cezalandırıldığı için nefret duyma. Kendini kurban olarak görme, kendisini hayatta engellenmiş hissetme, tiroid dokusunun az çalışmasına ve vücudun yavaşlamasına, kilo almaya neden olur.
l Kadınlardaki selülitin nedeni biriktirilmiş öfke ve karşılaşılan olumsuz durumlarda kendini cezalandırmadır.
l Şişmanlık aşırı hassasiyetle başlar. Kadınlarda kalçalarda yağlanma olmasının nedeni, anne ve babaya duyulan bitmeyen inatçı öfkedir.
l Uyluklarda yağlanma çocukluktan kalma, bastırılmış öfkedir.
l Çikolata ve şekeri  her gün yemek istiyorsanız, yaşamınızda  sevgi eksikliği vardır.

EN ÇOK YAĞLANMA KARIN BÖLGESİNDE

Sorun: Kadınlık hormonunun (östrojen) yüksekliği nedeniyle kalça, uyluk ve karın  bölgesinde yağlanmaya neden olur.
Çözüm: Beslenmeye daha dikkat edilmeli, açlık değil sık beslenmek önemlidir. Ayrıca metabolizma canlanması için sauna faydalı olur.
Sorun: Her doğum sonrası alınan ve verilen kilolar metabolizmayı yavaşlatır.
Çözüm: Hamileyken en fazla 15 kilo alınması gerekir, hamilelik döneminde düzenli beslenme ve 4. aydan itibaren her gün hafif bir yürüyüş yapılabilir. Süt verme döneminde sütü artırmak için yağlı gıdalar değil, özellikle bol sıvı gıdalar, komposto tüketilmesi uygundur. Doğumdan 3 ay sonra hafif yürüyüşlere başlanmalıdır.

Başa dön tuşu