Kıbrıs

Odukoya 4 gün daha tutuklu kalacak

Gazimağusa’da ve Lefkoşa’da Ocak-Temmuz 2012 tarihleri arasında iki ayrı bankaya giderek, daha önceden Nijerya’da düzenlenmiş olan sahte pasaportu banka veznesine ibraz edip kendini Kinsly George gibi tanıtan Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya, Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandı.
Başkasının kimliğine bürünerek sahtekarlıkla iki bankadan para temin eden zanlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde önceki gün yargıç önüne çıkarılarak hakkında 1 gün tutukluluk temin edildi.
Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya, soruşturma maksatlı polisteki 1 günlük tutukluluğun ardından dün ek tutukluluk talebi ile yeniden mahkemeye çıkarıldı.Suç ortakları ve sahte mühürler aranıyor
Zanlı hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya’nın 10 Ocak-16 Temmuz 2012 tarihleri arasında daha önceden Nijerya’da 150 dolar karşılığında Kinsly George adına düzenlenen sahte pasaport ile Lefkoşa’da ve Gazimağusa’da iki ayrı bankada Kinsly George adına havale edilen paraları elde ettiğini kaydetti.
Polis, zanlının polise gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini açıkladı.
Polis memuru, Nijerya uyruklu zanlı Opeyemi Adedoyin Odukoya’dan yapılan ileri sorguda söz konusu Kinsly George adına düzenlenen sahte pasaportun zanlının evinde mahkeme emri ile yapılan aramada bulunarak kanıt olarak alındığını belirtti.
Polis, zanlının aynı yöntem ile başka bankaları da dolandırmaya çalıştığını ve bu bankalara gerekli yazının yazıldığını, ancak henüz cevap alamadıklarını söyledi.
Zanlının bu işlemleri tek başına yapmadığı, suç ortakları olduğu yönünde makul ifadeler olduğunu belirtti.
Zanlının suç ortakları olduğuna inanılan kişilerin ve pasaport üzerinde bulunan sahte mühürlerin tespiti için zamana ihtiyaç duyulduğunu söyleyen polis, zanlının serbest kalması halinde soruşturmanın seyrini olumsuz etkileyebileceğine vurgu yaptı ve 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Soruşturma devam ediyor
Zanlı avukatı mahkemeden söz alarak 8 günlük tutukluluk talebine itiraz etti. Zanlı avukatının itirazını dikkate alan mahkeme, Opeyemi Adedoyin Odukoya’nın soruşturma maksatlı 4 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Başa dön tuşu