Dünya

Ocak ayından bu yana en az 25 Filistinli İsrailli güçler tarafından öldürüldüFilistin Sağlık Bakanlığı bugün İsrailli güçlerin işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail ordusunun “terörle mücadele faaliyetleri” adını verdiği operasyonda iki Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.

Geride bıraktığımız iki haftada tansiyonun çok yükesldiği bölgede yaşanan olaylara bir yenisi eklenirken yerel halk hadisenin İsrailli güçlerin tutuklamalar yaptığı esnada gerçekleştiğini söyledi.
İsrail ordusunun, yoğun olarak Filistinlilerin yaşadığı Batı Şeria’ya son dönemdeki müdahalelerinde bölgedeki şiddet olayları tırmandı.Nablus kentinde 34 yaşındaki Muhammed Hassan Assaf ve Beytüllahim’in batısındaki Husan beldesinde 14 yaşında bir Filistinli çocuk, İsrail askerlerince vurularak öldürüldü. Beytüllahim’de hayatını kaybeden Filistinli çocuğun naaşının İsrail askerleri tarafından götürüldüğü bildirildi.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, askerlerin Beytüllahim yakınlarında molotofkokteyli atan bir şüpheliyi vurduğu kaydedildi.

İsrail basınındaki haberlerde de ordu ve özel kuvvetlerin, Ramallah’ın kuzeyindeki Silvad beldesinde, Yahudilerin kutsal Hamursuz Bayramı’nda saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen bir grubun bulunduğu evi kuşattığı bildirilmişti.

Karşılıklı saldırılar tırmandı

İsrail’de son 3 haftada düzenlenen 4 saldırıda 14 İsrailli hayatını kaybetmişti. İsrail ordusunun, mart sonundan itibaren Filistinlilerin yoğunlukta yaşadığı Batı Şeria’ya düzenlediği baskınların ardından bölgedeki şiddet olayları artmış, bu süreçte en az 20 Filistinli hayatını kaybetmişti.

İsrail ordusunun, Batı Şeria’ya baskınlarında ve çıkan olaylarda 10 Nisan’dan bu yana 8 Filistinli hayatını kaybetti.

Ocak ayından bu yana en az 25 Filistinli İsrailli güçler tarafından öldürüldü.

 

Başa dön tuşu