Obama’nın üç kabusu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Köşe Yazarları

Obama’nın üç kabusu

 


Türkiye Başbakanı Erdoğan, Amerika’ya Başkan Obama’yı ziyarete olabilecek en kötü zamanda geldi dersek sanırım abartmış olmayız. Birbiri ardına gelen üç kötü haberden dolayı politik spektrumun en sağından en soluna kadar herkes, Obama’nın bundan sadece dört ay önce başlayan ikinci cumhurbaşkanlığı dönemini efektif bir başkan olarak sürdürmesinin çok zor olacağını düşünüyor. Bunun sebebi ise, bölünmüş Kongre’ye söz geçirebilmesi ve ajandasındakileri yürürlüğe koyması için halkın sürekli desteğine ihtiyaç duyacak olan Obama’nın halkın gözündeki kredibilitesinin son gelişmelerle ciddi erozyona uğramış olması ve güvenilirliğini yitirmesi.
* * *
Birinci haber aslında yeni bir şey değil. Amerika’nın Libya Büyükelçisi ve üç Amerikalının Bingazi’de öldürülmesi sonrasında Obama yönetiminin olanları kamuoyu ve Kongre ile paylaşırken işine geldiği gibi yansıtmaya çalıştığı hakkında.  Bu yazıyı kaleme aldığım perşembe günü, Obama yönetimi 100 sayfalık e-posta mesajlarını kamuoyuyla paylaştı. Amaç Obama yönetimini korumak için olayları çarpıtarak anlatmadıklarına kamuoyunun ikna edilmesi.
* * *
İkinci haber ise, cumhuriyetçilerin son birkaç senedir kuşkulanıp, dillendirmeye çalıştıkları bir konuda. Federal Hükümetin Vergi Toplama İdaresi’nin orantısız bir şekilde, Obama karşıtı ve tutucu politik grupların gelir giderlerini sorgulayıp, vergi kaçırdıklarını ispat etmek için uğraşıyor olması. Başkan Obama anında Vergi Toplama İdaresi’nin başındaki görevlinin istifa etmesini sağladı. Tutucu politik grupları taciz edenlerin bulunması ve yargılanıp cezalandırılması için gerekli soruşturmayı da başlattı.
* * *
Üçüncü haber ise Adalet Bakanlığı yetkililerinin dünyanın en büyük haber ajanslarından biri olan Associated Press için çalışan çok sayıdaki gazete muhabiri ve editöre ait telefon kayıtlarına el koymuş olmaları.  Adalet Bakanlığı iki ay boyunca telefon kayıtlarına ulaşmalarını “Amerikalıların güvenliği” için yaptığını iddia ediyor. Fakat bunu kimse inandırıcı bulmuyor. Daha da önemlisi konu basın özgürlüğünü de içeren birinci anayasa değişiklikleri özgürlüklerinin ihlali olarak algılanıyor.
* * *
Obama idaresi en hızlı ve yapılan hasarı daha da büyütmeyecek şekilde her üç olayın üzerine sistematik bir şekilde gitmiş vaziyette. Şu ana kadar yapılanlar ve söylenenler Obama’nın inandırıcı bir şekilde direk olarak bu olaylarla ilgisi olmadığını gösteriyor gibi. Fakat bu Obama’nın sorununu ortadan kaldırmıyor. Anketlerde “Başkan Obama’nın yaptıklarını beğenen Amerikalıların” sayısının hızla yüzde ellilerin altına düşmesi de bunu destekliyor. Çünkü Amerikalılar, bırakınız muhalefetteki Cumhuriyetçilere söz geçirmesini, idaresi altında olup bitenlerden haberi olmayan Obama’nın iyi bir başkan olabileceğine inanmıyorlar!
* * *

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar