Obama yarın ne kadar farkla kazanacak? - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Köşe Yazarları

Obama yarın ne kadar farkla kazanacak?

Yarın yapılacak seçimi Obama’nın kazanacağı neredeyse kesin gibi. En azından yapılan değişik kamuoyu yoklamaları bize bunu gösteriyor: Seçimin sonucunu belirleyecek Iowa, Nevada, Ohio ve Wisconsin eyaletlerinde az farkla da olsa Obama önde görünüyor.
* * *
3 Ekim’de televizyonda canlı yayınlanan ve Obama’nın çok kötü bir performans gösterdiği Başkanlık tartışmasından sonra seçilme şansı giderek artan Romney’in yükselişi durmakla kalmadı; son bir haftadaki gelişmelerden sonra Obama ciddi bir yükselişe geçti. Son gelişmeler derken kastettiğim (1) geçen haftaki Sandy fırtınası ve (2) Cuma günü açıklanan işsizlik istatistikleri.
* * *
Tüm zamanların en kötü fırtınası olsa da, halk arasında Sandy fırtınasının en az hasarla atlatıldığı, daha da önemlisi federal hükümetin, Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) vasıtasıyla çok etkili çalıştığı konusunda görüş birliği var. Doğal olarak, FEMA’nın iyi performans göstermesi Romney’e değil federal hükümetin başı olan Obama’ya puan kazandırıyor.
* * *
İlginç bir şekilde fırtına öncesinde Romney, seçim kampanyası sırasında FEMA’nın iyi çalışmadığını ve bu yüzden başkan seçilince FEMA’yı kapatacağını söylüyordu. Malum Romney federal hükümeti küçültmekten yana olan politikaları savunuyor. Buna ek olarak, New Jersey’in cumhuriyetçi olan valisi Christie ise Obama’nın çok kötü bir lider olduğunu kesinlikle bir daha seçilmemesi gerektiğini söyleyenlerin başında geliyordu. FEMA’nın iyi performans göstermesi seçilirse FEMA’yı iptal edeceğini söyleyen Romney’i ziyadesiyle zor durumda bıraktı. Seçim döneminde sürekli olarak Obama’nın iyi bir lider olmadığını söyleyen, cumhuriyetçi vali Christie’nin fırtına sonrası New Jersey’i ziyaret eden Obama ile birlikte dolaşması ve ziyaret süresince Obama’nın gösterdiği duyarlılığa ve en önemlisi de liderliğe övgüler düzmesi de öyle.
* * *
Cuma günü açıklanan işsizlik istatistiklerine göre Ekim ayı içinde Amerika’da 171 bin kişi daha iş buldu. Eylül ayında iş bulmayı başaranların sayısı 148 bin idi. Bu da uygulamaya koyduğu politikalarla ekonominin düzelme yolunda olduğunu, fakat krizin büyüklüğünden dolayı bunun yavaş bir şekilde gerçekleştiğini söyleyen Obama’nın iddialarını destekliyor;  Başkan Obama’ya puan kazandırıyor.
* * *
Iowa elektronik piyasasındaki fiyatlar da kamuoyu yoklamalarıyla tutarlı bir resim çiziyor ve Obama’nın giderek yükselen seçilme şansını net bir şekilde gösteriyor. Fırtına öncesi Obama’nın seçilme şansı %62 iken, fırtına süresince artış göstererek %69’a, işsizlik rakamlarının açıklandığı Cuma günü ise %74’e çıkmış vaziyette.
 
* * *
Başta da belirttiğim gibi, son anda bir sürpriz olmazsa Obama’nın seçimi kazanacağı kesin. Böyle olunca da geriye tek soru kalıyor: Fark ne kadar olacak?
 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar