Dünya

Obama kurşungeçirmez vitrinden konuştu


Polonya'da demokrasiye geçişin 25. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Özgürlük Bayramı kutlamaları, ABD Başkanı Barack Obama'nın da aralarında bulunduğu 25 ülkenin devlet ve hükümet başkanı ile özel temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Türkiye ’yi temsilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldı.

Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski tarafından karşılanan liderler, Kraliyet Sarayı'nda aile fotoğrafı çekimine katıldıktan sonra kutlamaların yapıldığı Saray binası yanındaki meydana geçti.

Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski'nin selamlama konuşmasıyla başlayan törende, ABD Başkanı Obama da kürsüye çıkarak halka hitap etti. Obama, yaklaşık 25 dakika süren konuşmasının ardından Polonya Cumhurbaşkanı ?Bronislaw Komorowski ile birlikte zafer işareti yaptı. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da Obama Komorowski'nin yanına giderek tokalaştı.

OBAMA’YA KURŞUNGEÇİRMEZ VİTRİN
Kutlamalar sırasında alandaki geniş güvenlik önlemleri dikkati çekti. Alana hakim noktalara keskin nişancılar yerleştirilirken, Obama'nın törende oturduğu bölümün ve konuşma yaptığı kürsünün çevresinin kurşungeçirmez camlarla kapatıldığı görüldü.

Polonya halkının yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda, bazı vatandaşlar da Ukrayna bayraklarıyla yer aldı.

Alanda vatandaşların açtığı "Polonya Cumhurbaşkanı, Rusya'da 10 Nisan 2010'da öldürüldü" yazılı pankart da dikkati çekti.

Kutlamalar, "25. Özgürlük Bayramı" yazılı, NATO ve Avrupa Birliği amblemi bulunan küpün platformda sahnelenmesiyle sona erdi.

Kutlamaların ardından, ABD Başkanı Obama ile tokalaşan Başbakan Yardımcısı Arınç, daha sonra Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen öğlen yemeğine katıldı. (aa)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı