Dünya

O iddia doğrulandı: Yemen’de Ensaru’ş-Şeria örgütünün lideri El Anisi öldüYemen'deki El-Kaide liderlerinden Halid Betarfi, örgüte yakın bir internet sitesinde yayınlanan video kaydında, ABD'ye ait insansız hava aracının, Hadramevt kentinde düzenlediği hava saldırısında Anisi, oğlu Muhammed ve beraberinde bulunan diğer kişilerin hayatını kaybettiğini belirtti. Hava saldırısının tam olarak nerede düzenlendiği konusunda bilgi vermeyen Betarfi, Anisi'nin ölümünün, verilen mücadelede bir kesintiye yol açamayacağını vurguladı.
     
El-Anisi, daha önce internette paylaştığı bir videoda Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıyı üstlenmiş, başka bir videoda ise esir tuttukları bir ABD'li gazeteciyi öldürdüklerini iddia etmişti.
     
El-Kaide Yemen'in Mukalla kentini nisan ayı başında ele geçirmiş, kentteki cezaevinde kalan çok sayıda örgüt militanını serbest bırakmıştı.
     
ABD, 2002'de eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih döneminde imzalanan anlaşmaya göre, "terör örgütü" mensubu olduğu ileri sürülen kişilere yönelik hava saldırıları düzenliyor.Başa dön tuşu