'O çöllerde gezerken kutup ayılarına dikkat et' - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Türkiye

‘O çöllerde gezerken kutup ayılarına dikkat et’

'O çöllerde gezerken kutup ayılarına dikkat et'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Moody's'in geçen hafta rapor yayımladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomik değerlendirme yapmasına rağmen ilk kez, siyasal iki temel alana dikkat çekildiğini, bunun, Cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu ifade etti.


Laiklik ve siyasal kutuplaşma, gerginlik konusunda ilk kez uluslararası kuruluşun, dünya kamuoyunun dikkatini çektiğini belirten Kılıçdaroğlu, aynı kaygıları kendilerinin de defalarca söylediklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

''Fitch'in bir raporu çıktı. Sayın Başbakan bugün uçuyor, rapor çıktı diye. Merak ediyorum, o raporu acaba tercüme edip, Başbakan'ın önüne koydular mı, içinde ne olduğunu biliyor mu Bildiği konusunda endişelerim var. Kesinlikle bilmiyor. O rapor, bağımsız ve demokratik bir ülke açısından ayıplarla dolu bir rapor. Orada, 'Senin durumun diğer ülkelere göre daha kötü ama notunu yükseltiyorum' diyor. Neyin karşılığında senin notunu yükselttiler Cevabını istiyoruz. 'Sakın ola Suriye'ye gireyim deme, girersen notunu düşürürüm' diyor. Erdoğan, neden acaba 15-20 gündür Suriye'den söz etmiyor, bunun karşılığında söz etmiyor. Uluslararası bir kuruluş, eğer yaptığı derecelendirmeyle sana yön vermeye çalışıyor, dış politikanı etkiliyor, sana ayar veriyorsa, sen önce dön bir kendini sorgula, ne oluyor bu ülkede, niçin sana ayar veriliyor Orada önemli şeyler var. Eğer, 'Suriye ile çatışmaya girersen, sıcak para gelmez' Geleceğini sıcak paraya bağlayan bir ülke, bu tür raporlarla karşılaşır, asıl tehlike burada.''

'BEN DE SÖYLER GEÇERİM'
Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine yönelik ''bahtsız bedevi'' sözlerini ''terbiyesizlik'' olarak nitelendirdi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini, ''Libya, Suriye, Suudi Arabistan çöllerinde de gezen benim, bahtsız bedevi de benim. Şimdi soruyorum Recep Tayyip Erdoğan, Suriye çöllerinde, Libya çöllerinde, Suudi çöllerinde gezen sen değil misin Dön aynaya bak, bahtsız bedeviyi göreceksin orada. Ama uyarım var, o çöllerde gezerken aman ha kutup ayılarına dikkat et. Horoza sormuşlar, 'tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?', o da 'Ben onlardan anlamam, söyler geçerim' demiş. Ben de söyler geçerim'' diye sürdürdü.

''Allah kimseyi bahtsız bedevi durumuna düşürmesin. Beyefendi bahtsız bedevi durumuna düştüğü için raporda ne olduğun anlamıyor, şaşkınlık içinde'' görüşünü savunan Kılıçdaroğlu, raporda, ''Kara para aklama, terörü finanse etme gibi bir ithamla karşı karşıyasın, yasa çıkarmazsan notunu düşürürüm'' denildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''Bir ülke kara para aklamakla, terörü finanse etmekle suçlanıyorsa birisinin oturup düşünmesi lazım. Bahtsız bedevi düşünür mü; hayır. O neyi düşürür kutup ayısının tehlikesini düşünür'' dedi.

'BUNLAR MI EKONOMİYİ YÖNETİYOR'
Kılıçdaroğlu, vatandaşın 2002'de 6,6 milyar lira olan borcunun, 2012'de 238 milyar liraya çıktığını belirterek, vatandaşın borcunun 35, gelirinin ise 3 kat arttığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''bahtsız bedevinin ise 'IMF'ye borcunu ödedik' diye caka sattığını'' öne sürdü.

TÜİK'in rakamlarına göre her 100 kişiden 63'ünün iki günde bir et yemeği yiyemediğini, her 100 kişiden 37'sinin ısınma ihtiyacını karşılayamadığını, her 100 kişiden 50'sinin borçlarını ödemede zorlandığını söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Bunlar mı ekonomiyi yönetiyor, hayır, ekonomiyi başkaları yönetiyor'' dedi.

Türkiye'nin güçlü olması, işsizliğin bitmesi için önce reel ekonomiye dönülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, yeni bir ekonomi, maliye, para politikalarına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin aydınlığa kavuşmasının birinci anahtarının, yeni bir program, yeni teşvik sistemi ve üretim olduğunu vurguladı.

İkinci anahtarın, demokrasi ve örgütlü toplum olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Başbakan, tenis seyircisini, futbol seyircisini, milyonların katıldığı Cumhuriyet bayramında yurttaşları, üniversite öğrencilerini terörist ilan ederse, o başbakana bahtsız bedevi denir'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Moody's 'Türkiye'de siyasal ayrışma, gerginlik var' dedi, bahtsız bedevi duyuyor mu; duymaz işine gelmiyor. Darbe temizliği yapalım, darbe hukukunun tamamını değiştirelim dedik. Duydular mı, duymadılar. Hala çöllerdeler, aman ha sakın ha ayıya rastlamayın'' görüşünü savundu.

'DIŞ POLİTİKADA TOKAT YEDİNİZ'
Kılıçdaroğlu, üçünü anahtarın, ülke çıkarlarına odaklanan dış politika olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu, Hükümetin Suriye politikasını eleştirerek, Suriye ile kavga etmenin ne Türkiye'ye ne de bu ülkeye yararı olduğunu söyledi.

Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Hatay, Mersin, Adana gibi illerde başta esnaf ve sanayici olmak üzere tüm sektörlerin iki ülke arasındaki sorunlardan olumsuz etkilendiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, yanlış dış politikanın, Türkiye'nin sağlıklı büyümesinin önündeki en ciddi engellerden biri olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''İlk kez kendi ulusal çıkarlarını itip, başka ülkenin ulusal çıkarları üzerine inşa ettiniz dış politikanızı ve kaybettiniz. Ve bir de tokat yediniz. Bayan Clinton dedi ki 'kusura bakmayın size iş yok'…Dikkat ediyor musunuz o parmakla çağrılan birisi vardı, bir Dışişleri Bakanı vardı sesi soluğu çıkmıyor. Söylemiştim ya 'Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en çapsız bakanı' diye. Bir de kitap yazdı, samimi söylüyorum yazdığı kitap konusunda endişelerim var acaba 'o mu yazdı' diye'' görüşünü dile getirdi.

'ÜÇ TANE Z İKRAM ETTİLER'
Türkiye'nin aydınlığa kavuşmasının anahtarından birinin kamu yönetiminde saydamlık olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, iktidarın 3Y'yi, yani yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları önleyecekleri söylemiyle göreve geldiğini, ancak bunun sözde kaldığını savundu. Kılıçdaroğlu, ''Y'den sonra ne geliyor z harfi, Üç tane z ikram ettiler bu ülkeye, zindan, zulüm ve zam' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ne dediğini de bilmediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elinde bir ip geziyor sokak sokak, 'kimi bulup da idam edeceğim' diye. Arkadaşlarım getirdiler, Anadolu Ajansı'nın haberi, Recep Tayyip Erdoğan daha rahat bulsun diye söylüyorum bunu, 10 Haziran 2002 şöyle demiş; 'İdam cezası tamamen kalkmalı, bunun için Hükümete destek vermeye hazırız'. Dün ne söylüyordu, bugün elinde ip geziyor. Nereden nereye. Ben buna bahtsız bedevi demeyeceğim de kime diyeceğim?''

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar