Nuland, liderlerle görüştü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Nuland, liderlerle görüştü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Avrupa ve Avrasya ile İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, adada bir çözüm bulunması için devam eden müzakerelere ABD’nin desteğinin devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesi sonrası Kabulün ardından basına kısa açıklama yapan Nuland, görüşmenin çok olumlu geçtiğini, devam eden müzakerelerin olumlu sonuçlanacağı konusunda ümitli olduklarını, her iki liderin bir çözüme ulaşılması yönünde cesur kararlar aldığına inandıklarını kaydetti.
Mustafa Akıncı ile bölge özelinde de değerlendirme yaptıklarını ifade eden Nuland, adada bulunacak çözümün sadece adadaki halklar için değil, istikrara, uzlaşıya ve olumlu örneğe ihtiyacı olan bölge açısından da öneminin ele alındığını belirtti.


“KIBRISLI BİR SÜREÇ”
Nuland, “ABD bu süreci desteklemeye devam edecek, zorlu adımları atarken liderlere destek vermeye devam edecek. Ancak bunun Kıbrıslı bir süreç olmasını da istiyoruz” dedi.
Görüşmede, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Erhan Erçin ve Müzakere Heyeti Üyelerinden Sertaç Güven de hazır bulundu.

NULAND ANASTASİADİS İLE BİR ARAYA GELDİ
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın, bugün öğleden önce Başkanlık konutunda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdiği haber verildi.

Rum radyosunun haberine göre Nuland, konuttan çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD’nin rolünün “gelişme aşamasında bulunan güçlü süreci ve Kıbrıslılar için Kıbrıslılardan gelecek bir çözümü desteklemek olduğunu” söyledi.
Habere göre, Anastasiadis ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Nuland, açıklamasının devamında, “ABD’nin, iki liderin barış için gerçekleştirdiği sıkı çalışmadan gerçek anlamda cesaret aldığını” da ifade etti.
Habere göre açıklamasında “Kıbrıslılar için Kıbrıslılardan gelecek bir anlaşmanın güçlü destekçilerinden olduklarını” ifade eden Nuland, “rollerinin gelişme aşamasında bulunan bu güçlü süreci desteklemek olduğunu söyledi ve bugün burada bunu yaptıklarını” dile getirdi.
ABD ile Güney Kıbrıs arasındaki ikili işbirliğinin, ekonomi ve güvenlik açısından büyümekte olduğunu da söyleyen Nuland, Kıbrıs halkının tamamının bundan yararlanacağı zamanın gelmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar