Yaşam

Nothing Hill Karnavalı başladıBaşkentin batısındaki Notting Hill mahallesinde bu yıl 49'uncusu düzenlenen karnaval, her yaş grubundan birçok kişinin ilgisini çekiyor.
Hem Londralılar hem de kenti ziyaret eden turistlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe katılan binlerce kişi, karnaval boyunca mahallenin sokaklarını doldurarak, gün boyu süren kortejlere eşlik ediyor.
Karnavalın organizatörleri, etkinliği "Avrupa'nın en büyük sokak festivali" olarak nitelendirirken, bu yıl yaklaşık bir milyon kişinin karnavalı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirdi.
Bu arada İngiliz meteoroloji uzmanları, karnaval boyunca soğuk hava ile yoğun yağışın etkin olacağı uyarısında bulundu. Uzmanlar, karnavala gidecek kişilere, şemsiyelerini yanlarına almaları tavsiyesinde bulundu.


Bugün başlayan ve yarın akşama kadar devam edecek karnaval için bu yıl yaklaşık 5 bin polis görevlendirildi. Geçen yıl iki günlük karnaval boyunca 261 kişi gözaltına alınmıştı.
Dünyanın en büyük sokak festivalleri arasında gösterilen karnavalda özellikle Karayipler'e özgü yiyecekler tadılabilirken, Samba ve Kalipso gibi müzik çeşitleri de başkentin sokaklarında yankılanıyor.
Karnavalın bazı katılımcıları, rengarenk ve birbirinden ilginç tasarımlı kostümleriyle sokaklarda dans ederken, bazıları ise etrafı izlemek, canlı müzik dinlemek ve Karayip mutfağına özgü yemekleri tatmak için karnavalı ziyaret ediyor.
İngiliz Antiller toplumu tarafından, 1964 yılından bu yana her yıl Notting Hill'de düzenlenen karnavalda Afro-Karayip toplumunun kültür ve gelenekleri canlandırılıyor.

Başa dön tuşu