Dünya

Nijerya’da saldırı: 20 kişi hayatını kaybetti
Yerel kaynaklar, Borno eyaletinin Alau Ngawo köyünde gerçekleştirilen silahlı saldırıda örgüt üyelerinin çevreye açtığı rastgele ateş sonucu 20 kişinin öldüğünü belirtiyor. Saldırı nedeniyle halkın büyük bölümünün komşu eyaletlere kaçmak zorunda kaldığı, kaçış sırasında birçoğunun yaralandığı ifade edilirken, saldırı sırasında örgütün bazı köylülerin evlerini yaktığı kaydedildi.
Borno eyaleti Ordu Sözcüsü Muhammad Dole, saldırıyı doğrulayarak ölü sayısı konusunda kesin açıklama yapamayacaklarını belirtti. Dole, örgütün ülke dışına çıkarılması amacıyla düzenledikleri operasyonlarda başarılı olduklarını, isyancıların günlerinin sayılı olduğunu ifade etti.Ülkenin kuzeydoğusundaki Borno ve Yobe eyaletlerinde Boko Haram örgütünün şiddeti nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Dine dayalı yönetim isteyen Boko Haram örgütü, çok sayıda kişinin öldüğü binlerce terör saldırısından sorumlu tutuluyor. Örgüt, saldırılarında kiliseleri ve kolluk kuvvetlerini de hedef alıyor. Boko Haram, bölgede İslami bir yönetim istediğini ileri sürse de örgütü benimsemeyen pek çok Nijeryalı Müslüman da saldırıların hedefi oluyor.Başa dön tuşu