Dünya

Nijerya ordusu ‘en az 300 Şii Müslümanı öldürdü’Nijerya ordusundan Tuğgeneral Rabe Abubakar ise BBC'ye açıklamasında ordunun hiç kimseyi öldürmediğini söyledi.
Şiilerin öldürüldüğü yönündeki haberlerin gelmesinin ardından İran da 'Nijeryalı Şiilerin korunması' çağrısında bulundu.
HRW, Nijerya ordusunun olaylara ilişkin açıklamalarının 'temelsiz' olduğunu savunup yaşananlarla ilgili bağımsız yargı tarafından soruşturma açılmasını istedi.
Ülkedeki Şii toplum, hükümetin olayın incelenmesi için oluşturduğu komiteyi 'taraflı olacağı' gerekçesiyle reddetti.
HRW'nin Afrika'dan sorumlu müdürü Daniel Bekele, "En iyi ihtimalle vahşi, aşırı bir tepkiydi, en kötü ihtimalle de Şii azınlıklara yönelik planlı bir saldırıydı" dedi.
Ordu, Şiileri Genelkurmay Başkanı Tukur Buratai'ye suikast düzenlemeye çalışmakla suçluyor. Şii gruplar ise bu suçlamayı reddediyor.
Ordu, bu iddiasını güçlendirmek için, yola kurulan barikatları geçmeye çalışan askerlere ellerinde sopalarla taş atan Şiilerin görüntülerini paylaştı.
HRW ise, askerlerin yaralandığına veya öldürüldüğüne dair 'güvenilir bir bilgi olmadığını' söylüyor.
Şiilerin lideri Şeyh Zakzaki gözaltında
İnsan Hakları İzleme Örgütü, ölü sayısına dair doğru bir rakam elde etmenin güç olduğunu, bilgilerin hastane kaynakları ve görgü tanıklarından elde edildiğini belirtiliyor.
Nijerya'daki Müslümanların ruhani lideri Sultan Sokoto, Şiilerin hareketi olarak bilinen Nijerya İslam Hareketi'ne yönelik baskınların yeni bir ayaklanma doğurabileceği uyarısında bulundu.İslam devleti kurulması amacı güden Sünni örgüt Boko Haram, Nijerya İslam Hareketi'ne yönelik saldırılar düzenlemiş binlerce kişiyi öldürmüştü.
İslam Hareketi, ordunun türbelerini ve liderleri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin evini yıktıklarını söyledi.
Çıkan olaylarda ağır yaralandığı belirtilen Şeyh Zakzaki, polis tarafından gözaltında tutuluyor.
Saldırıda, İslam Hareketi'nin liderinin yardımcısı ve sözcüsü de öldürülmüştü.
Geçen sene Şeyh Zakzaki'nin üç oğlu, dini bir tören sırasında hacılar ile ordu arasında çıkan olaylarla öldürüldü.
Şiiler Nijerya'da azınlık fakat sayıları giderek artıyor. Nijerya İslam Hareketi 1980lerde kurulmuştu. Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki.
Ülkenin kuzey vilayetlerinde Şiilerin kendi idarelerindeki okullar ve hastaneler bulunuyor.
Nijerya İslam Hareketi'nin üyelerinin sıklıkla eğitim için İran'a gittiği belirtiliyor.

Başa dön tuşu