Köşe Yazarları

Neyzen Tevfik kolaylı şiir buluşması


 

Tokat’ta geçen yıl gerçekleşen etkinlikten önce tanıma şansım olmuştu Sevgili Ünal Kar’ı. Oraya daha önce gidip dönen insanlar hep ondan ve oraların misafirperverliğinden bahsediyorlardı. Gerçekten de Tokat’a gittiğim zaman bunların az bile söylendiğini bizzat gördüm,yaşadım. Tokat özel bir şehirdi. İnsanları, şehri, yaşadıklarımız, oradaki şair arkadaşlar… Unutulmaz dostluklar yaşadık. Ünal Kar bütün bir organizasyon adına müthiş işler çıkararak planlamıştı organizasyonu. Almus’un güzellikleri, orada ağırlanmamız, bir sonraki buluşmayı bize iple çektirtti.Bu yıl Samsun-Bafra’ya oldu yolculuğumuz. Büyük hiciv ustası Neyzen Tevfik Kolaylı adına gerçekleşen etkinliğe katılmak üzere yola çıktık. Dervişe (Güneyyeli), Nazime(Balses) ve ben. Aramızda sağlam dostluk bağı olduğundan dolayı yaşadığımız her an bize kazanımdı. Gittiğimiz, gördüğümüz, anı biriktirdiğimiz yerlere ait hep öz eleştiri de yaptık. Soru sorduk, cevap aradık. Bizim için yaşanılan her şeyin anlamı vardı çünkü. Benzer ruhların yolculuğuydu yine Samsun’a doğru giden.

Yağmurlu bir İstanbul aktarmasından sonra indik Samsun’a. Çok sıcak ve nemli bir hava karşıladı bizi.  Oraya inince yeşil rengin yoğunluğu hemen dikkat çekiyordu. Susuz bir ülkeden, bol yağışlı ve sulu bir bölgeye geldiğimizi iner inemez hissettik. Bizi dostça karşılayan Sevgili Nuh Bey Bafra’ya götürdü. Biraz kendi içine kapalı, keşfedilmeyi bekleyen, çok güzel bir ilçe Bafra.   Organizasyonda en büyük emeği olan ev sahibi sevgili Fatma Hatun Esen bizzat evinde, sofrasında hoş geldin dedi bize.

Bir avuç insan henüz çok fazla sanata sahip çıkamayan bir bölgede büyük işlere girişmişlerdi. Bu takdir edilmesi gereken bir çalışma. Kendi imkanları ile, hatta ceplerinden de vererek uluslararası bir etkinliğin gerçekleşmesini sağladılar. Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Azerbeycan, İran, Suriye, Mısır, Kıbrıs konukları ilk aklıma gelen isimlerdi.

Neyzen Tevfik kolaylı şiir buluşması (2)

Orada çok güçlü kalemleri olan birkaç kişiyi de tanıdım. Onların eserlerini, şiirlerini, dergilerini bundan sonra daha dikkatli takip etmek için bu bir kazanımdı. Sohbetler gerçekleştirdik. Neyzen Tevfik’in hayatı, şiirleri hakkında daha detaylı bilgiler aldık. Büstünün olduğu ve soyadını taşıdığı Kolay’da etkinlik gerçekleştirdik. Oradaki insanlar bu etkinliklere büyük ilgi gösterdiler. Güzel yürekli ve farklı ülkelerden gelen dostlar tanıdık.

Orada uzun yıllar tanımışçasına yakınlık duyduğum, sevdiğim, hayatı sorguladığım, belki de o can dostu bulmak için yolculuk yaptığım düşüncesi ile beni buluşturan Azerbeycanlı Benzer ile tanıştım. Daha doğrusu tanıştık. Çünkü daha önceki yolculuklardan bana kalan Dervişe’nin güzel yüreği, dostluğu, sırdaşlığına bu sefer bir güzel insan daha eklendi. Nazime, Dervişe, ben Tokat’ta tandığımız Zeynep Hüseyin’den sonra bu sefer Samsun-Bafra’da Benzer’le bir grup olduk sanki. Birlikte güldük, birlikte ağladık, şiir okuduk, sabaha kadar oturduk, derleştik, deli gibi güldük… O yolculuktan çok kazanımımız vardı belki ama bunca sahte suratlı insan barındıran dünyada ülkeye dönerken biliyoruz ki çok güzel insanlar da var bu dünyada. Sırf bunun için bile Samsun’a gitmeye değerdi.

Lise son öğrencisi güzeller güzeli Seda (Sedacık) ev sahibi olarak günlerce eşlik etti bize. Farklı ülkelerden gelen insanların, farklı kültürlerindeki kaprsilerini, sıkıntılarını, şikayetlerini, arzularını organizasyon ekibi ile birlikte o da üstlendi. Ayrılacağımız son günde yanımızda olan Seda bizi son ana kadar hiç yalnız bırakmadı. Hoşgeldini de, Hoşca kalı da o genç yaşı ama kocaman ruhu ile tamamladı.

Müzeleri, (özellikle mübadele müzesi çok etkileyici idi), Kuş cenneti, Leylekleri, özgürce dolaşan atları, mandaları, çentik tarlaları, nefis Bafra Pidesi, Manda kaymaklı lokumu, nodulu, nefis sebze ve meyveleri ile gidilmesi gerken bir yer Bafra.

Musiki Cemiyeti’nin üstlenmiş olduğu bu etkinlikte büyük fedakarlık gösteren kahramanlar Fatma Hatun Esen ve Namık Anarat’ı da tam açılmamış, bilinmemiş Bafra’da böylesine bir etkinlik gerçekleştirdikleri için yürekten kutlarım. Oralarda, o kısıtlı şartlarda bunları başarmak hiç de kolay değildi. Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin çok dostça ve ilgiliydi. Hemen hemen tüm etkinliklerin sonuna kadar kalıp herkesle tek tek ilgilendi. Samimi sorular sorup, dostluk kurdu.

Neyzen Tevfik kolaylı şiir buluşması (1)

Orada Nazime “Elmazlı Gelinlerimiz” fotoğraf sergisini buluşturdu Bafralılar ile. Sergi büyük ilgi gördü. Etkinliğe farklı bir hava kattı. 1935 yılında eşimin nenesi Seniha Buba’nın giymiş olduğu gelinliği giydi güzel fiziği ile Dervişe ve Nazime’nin  tasarlamış olduğu  tacı taktı.  Çok anlamlı ve güzel bir gündü o gün. Hepimiz çok duygulandık. Sayısız soru geldi sergi ile ilgili. Gelinlerimiz, Kıbrıs kızlarının güzellikleri ve ihtişamlı gelinlikleri ile taçları çok konuşuldu.

Orada kazandığım güzel dostları, değerli şairleri, etkinlik için gönüllü çalışan ev sahiplerini, farklı ülkelerden gelip bir danslarını, kıyafetlerini, kültürlerini, dillerini tanıtan sevgili katılımcıları, bizim her türlü derdimizi , sıkıntımızı çeken o güzel insanları yürekten kutlarım. Orada olmak, orada bulunmak çok güzeldi. Her yaşanılan olaydan sonra bu sefer de heybemde biriktirdiklerimle ve kazandığım dostlarımla geri döndüm ülkeme. Zaman zaman usandığım, sıkıldığım hatta bıktığım Kıbrıs’ımı ne kadar özlediğimi, sevdiğimi yeniden anlayarak. Buradaki sevdiklerimden birkaç gün olsun ayrılmanın ne demek olduğunu yeniden yaşayarak döndüm. Kızılırmak Deltası’ndan, alüvyonlu topraklardan biriktirdiğim şiirlerimi yeni kitabıma saklamak üzere açtım bavulumu. Biraz kırgınlık, biraz kızgınlık, en çok da sevgi, minnet, takdir, dostluk, arkadaşlık ve bir yığın unutulmaz anı getirdim…

Sevgili Ünal Kar başta olmak üzere, Fatma Hatun Esen’e, Namık İdris Anarat’a, tanıdığım güçlü kalemlere, sevgili şair dostlarıma, genç kuşaktan bize güzellik sunan Nagehan, Ola, Amani, Ali’ye, Yılmaz’a, Kamil Bey’, Kırgız dansçı ve müzisyenlere, dünya güzeli Seda’ya, havaalanına gidene kadar her türlü ihtiyacımızla dostça ilgilenen ve son gün yanımızda kalan Nuh Bey’e ve ismini burda veremediğim, emeği geçen bütün güzel yüreklere en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.

Her şey için teşekkür ederim güzel dostlar. Bir başka yerde yeniden buluşabilmek umuduyla

Neyzen Tevfik kolaylı şiir buluşması (3)

 Başa dön tuşu