New York’ta Küçük, Davutoğlu ile görüştü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

New York’ta Küçük, Davutoğlu ile görüştü

New York’ta Küçük

 

 


Görüşmede Kıbrıs konusu başta olmak üzere Türkiye ve bölgeyi ilgilendiren konular ele alınırken Türk tarafının Kıbrıs'ta bir çözüme hazır olduğu mesajı verildi

Küçük- Davutoğlu buluşmasında, Başbakan İrsen Küçük’ün ABD’de gerçekleştirdiği temaslar sırasında BM ve ABD yetkilileri ile yaptığı görüşmeler ve bundan sonra atılması olası adımlar da değerlendirildi. Görüşmede, Türk tarafının Kıbrıs sorununu çözme konusundaki kararlı tutumunun devamına vurgu yapıldı.

Küçük-Davutoğlu görüşmesinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD temasları da gündemdeydi.

Küçük, ABD ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin artan gücünü yerinde görme fırsatı yakaladığını ifade ederek, “Türkiye’nin artan gücü bizim de gücümüzü artırıyor” dedi.

Küçük’le görüşmesi sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı görüşmede Kıbrıs meselesini detaylı bir şekilde ele aldıklarını anlatan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Kıbrıs sorunun çözüm sürecine ivme kazandırılması için Kerry ile yaptıkları görüşmede somut önerilerin gündeme geldiğini açıkladı.

İrsen Küçük- Ahmet Davutoğlu görüşmesinde, Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda 2013’ün en uygun zaman olduğu konusundaki görüş birliği tekrarlandı.

Adanın çevresindeki doğal gaz ve Türkiye’den gelecek su konusunun da ele alındığı görüşmede, Türk tarafının sorunun çözümü konusundaki kararlılığının altı çizildi.

Görüşmede, ay sonunda Kıbrıs’ta liderler arasında gerçekleştirilecek yemeğin müzakerelerin geleceği açısından önemli olduğuna da vurgu yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret edecek.

Başbakan İrsen Küçük Davutoğlu’nun adaya yapacağı ziyaretle ilgili olarak bu ziyaretin zamanlama açısından önemli bir ziyaret olacağına vurgu yaptı ve Davutoğlu’nu adada ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını bildirdi.

Siyasi gözlemciler Ahmet Davutoğlu'nun adaya gerçekleştireceği ziyaretin Kıbrıs meselesi açısından verilecek mesajlar nedeniyle büyük önem taşıdığına işaret ediyorlar.

Gözlemciler Türkiye'nin Kıbrıs sorununun 2013 yılı içerisinde çözümü için girişim ve devam ederken Kuzey Kıbrıs'ta bir hükümet krizi ve erken seçim meselesinin gündeme gelmesinin Kıbrıs Türkü için bedeli çok ağır sonuçlar doğurabileceğine de işaret ettişer. eden gözlemciler işatet ettiler.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar