Nebati: Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
SürmanşetTürkiye

Nebati: Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, artan enflasyon karşısında çok tartışılan faiz kararlarıyla ilgili, “Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik.” dedi.

AKP’nin hafta sonu başlayan Kızılcahamam Kampı’na katılan TC Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin konuşması ulusal basında farklı yönleriyle yer aldı.


“Kur Korumalı Mevduat 411 milyar TL zararı önledi”

Milliyet gazetesinin haberine göre Nebati, “Kur Korumalı Mevduat’ın Cuma günü itibarıyla bütçeye toplam maliyetinin 21,1 milyar TL olduğunu söyledi ve “biz eğer bu sistemi devreye sokmasaydık zararımız 411 milyar lira olacaktı” dedi.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Nebati’nin, konut satışının yapıldığı internet sitelerinde sahte ilanlarla fiyatların “şişirildiğini” söyleyerek, “Şu ana kadar bu şekilde fırsatçılık yapan 65 bin kişi tespit edildi. Fırsatçılık yapanlardan bunun hesabını soracağız, onların canına okuyacağız” dedi.

“Kısa vadede faiz artışı ya da indirimi yok”

Milliyet’e göre Nebati, en önemli hedeflerinden birinin enflasyon oranlarında kalıcı bir düşüşün sağlanması olduğunu belirtti ve 2022 yılı sonu için enflasyonun yüzde 48-49 olacağı tahminin paylaştı 2023 yılı sonu için tahminiyse yüzde 19,9. Nebati kısa vadede faiz artırımının da faiz indiriminin de düşünülmediğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı bunun yanında 2022 sonuna kadar enflasyonun baskılanması için bazı araçlar devreye sokulabileceğini de söyledi.

Nebati, dış ticaret açığının artmasında ana etkenlerden birinin enerji ithalatı olduğu, hidroelektrik santralleriyle (HES) bu açığın kapatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Nebati, sunumunda petrol fiyatlarında yaşanabilecek muhtemel artışların yıl sonuna kadar pompa fiyatlarına yansıtılmaması ile ilgili bir irade olduğunu dile getirdi.

Hürriyet gazetesinin köşe yazarı Abdulkadir Selvi, Nebati’nin enflasyon ve faiz konusundaki politika tercihleriyle ilgili sözlerini şu şekilde alıntıladı:

Quote Message: Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar