Köşe Yazarları

Ne olacak şu Eğitim Bakanlığı’nın hali?


UBP-DP hükümeti Nisan 2016’da kuruldu. Yaklaşık 20 aydır görevde… Elbette ülke yönetiminde çok başarılı olduklarını söylemek mümkün değil ancak Eğitim Bakanlığı tam dibe oturmuş durumda… Eğitim Bakanı yok, müsteşar yok, aylardır İlköğretim Dairesi ve Genel Ortaöğetim Dairesi müdürü yok.

Aslında “bu eğitim bakanlığı olmasa eğitim ne güzel idare edilirdi” demek geliyor içimden… Geçtiğimiz bu 20 aylık süre zarfında DP adına eğitim bakanlığı yapan Özdemir Berova, “ben UBP’ye geçiyorum” deyip kapıyı vurup çıktı. Eğitim Bakanlığı umurunda olmadı. Eğitim Bakanlığı döneminde en çok eleştiri alan bakanlardan biri Kemal Dürüst’tü. Berova’nın Kemal Dürüst’ü çokça arattığını söylemek mümkün. Berova’nın bakanlıktan ayrılmadan önce de Serdar Denktaş ile sorunu olduğunu bilmeyen yok. Sendikalar bile Berova görevde iken Berova yerine Serdar Denktaş ile görüşmeyi tercih ettiğini biliyoruz.

Girne’de 83 öğrencinin 50 gün okulsuz kalmasına seyirci kalan Berova’nın aksine Serdar Denktaş’ın iki günde sorunu geçici de olsa çözmesi kafalarda soru işaretleri bıraktı. Bir DP’li dostumun söylediğine göre; “Serdar’ın aklının kestiğini Berova’nın kesmez miydi? Bir bit yeniği var bu işte”.

Eğitim Bakanlığı son 20 ayda bu şekilde idare edildi. Eğitim Bakanlığı’nin bu kötü yönetilmesinin içinde Yüksek Öğretim ve Dışilişkiler Dairesi’ni ayrı tutuyorum. Oralarda doğru işler yapmak için uğraşanlar var.

Acaba görmediğimiz, yapılan bir şeyler var mı? diye UBP-DP hükümet programına bakıyorum. Gülümsüyorum. Yazılanların tek bir tanesi bile yapılmamış. Birkaç tanesini sizlerle paylaşayım.

  • Tam gün eğitime geçmek için alt-yapı çalışmaları başlatılacaktır.

Birçok bölgede var olan okul ihtiyacını karşılamaktan aciz bir eğitim bakanlığı tam gün eğitime geçmekten bahsediyor. Birçok merkezi okulda sınıflar 35 kişilik ama alt-yapı çalışmasından bahsediliyor.

  • Okul Öncesi Eğitim 4 yaş da dahil olmak üzere yeniden re-organize edilecektir.

Çok güzel re-organize edildi! Girne’de 83 çocuk okula 50 gün sonra başlayabildi.

  • Yüksek öğrenime geçiş yeniden yapılandırılacaktır.

Bu konuda herhangi bir adım atılmadı. Her isteyenin üniversiteye girdiği düzene devam…

  • Öğrenci taşımacılığı denetim altına alınarak kontrol takip sistemi hayata geçirilecektir.

Hani nerde? Gören olmadı. Eski püskü araçlarla öğrenci taşımacılığı yapılıyor. Daha geçtiğimiz yıl üç can kaybettik dağ yolunda. Hala o yoldan öğrenci taşımacılığı yapılmaya devam ediliyor.

UBP-DP hükümet programında üsttekiler gibi eğitim adına onlarca madde var. Yapılması için yazılan… Tek bir tane bulamadım yapılan…

*****

Sayın Serdar Beyciğim, Maliye Bakanım, Eğitim Bakanım, malum seçimler yanaştı. 12 Aralık’ta resmi propaganda başlıyor. Bir baktım 20’den fazla öğretmen aday var.  Bunlar bir ay boyunca okullarında olamayacaklar. Yerlerine bir zahmet öğretmen atarsanız, o çocuklar da öğretmensiz kalmaz.

Saygılar.

 

 

 

 

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı