Dünya

NATO tatbikatındaki skandal belgeler ortaya çıktı

Norveç’teki Trident Javelin tatbikatında Türkiye’yi hedef alan rezalet belgeler arasında TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karalayan paylaşımlar, bisikletli çocukların bombalandığı skandal görseller var.

Haber kanalı 24 TV’nin ekrana getirdiği NATOtatbikatı belgelerine göre, sosyal medya hesaplarını taklit eden bir simülasyonda ‘RTERDOĞAN’ adıyla sahte hesap açıldı.

Norveç’teki Trident Javelin tatbikatı sürerken, sahte hesaptan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘NATO düşmanı’ gibi gösteren paylaşımlar yapıldı.

Söz konusu sahte hesapta NATO’yu karalayan başka paylaşımlara da yer verildi.

Sahte hesabı açan Kürt asıllı bir Norveçli vatandaşı, NATO’yu zarara uğratan anlaşmalar yapıldığını ileri sürdü, bisikletli çocukların bombalanarak ‘görevin tamamlandığı’ bir mesaj da yayınladı.

Tatbikatta görevli Türk subayların durumu fark etmesi üzerine skandal ortaya çıktı. Türk subaylar, şu cevabı verdiler:

“Bu yalan haberdir! Türkiye onlarca yıldır NATO’nun güvenlir ve sadık bir partneridir. Böyle bir anlaşma yapılmadı. RTerdogan hesabı sahtedir. Lütfen bu hesabı mümkün olan en kısa sürede kapatınız!”

RESMEN ÖZÜR DİLEDİLER

Türkiye’yi ayağa kaldıran rezaletin ardından NATO ve Norveç, resmen özür dilemişti.

Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve TC  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘düşman’ hedefler arasında gösterildiğinin ortaya çıkması üzerine açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Olaylar, tek bir kişinin eylemlerinden kaynaklanıyor ve NATO’nun görüşlerini yansıtmıyor” ifadesini kullanmış ve özür dilemişti.

Stoltenberg, söz konusu rezalete yol açan kişinin NATO çalışanı olmadığını ve Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memur olduğunu belirtmişti. Kürt asıllı NATO çalışanı, görevinden uzaklaştırılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Kanada’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile yüz yüze görüşerek de özür diledi.

Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen ise, rezaletin ülkesinin görüş ve politikalarını yansıtmadığını belirtti. Bakke-Jensen, Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “Mesajın içeriğinden ötürü özür diliyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve yakın iş birliğimize değer veriyoruz” dedi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı