Nami’nin Açıklamları Rum Basınında

10
Nami’nin Açıklamları Rum Basınında

 

Simerini gazetesi: “Biri Başka Öteki Başka – Rum ve Türk Tarafının Müzakere Hedefleri Birbirlerinden Çok Farklı” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının yetkililerinin Kıbrıs sorununa ilişkin zaman zaman yaptıkları açıklamaların, tarafların müzakerelere ilişkin görüşlerinin çok farklı olduğunu ortaya koyduğunu iddia etti.

Gazete, son olarak Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamasına yer verdi ve  “müzakerelerin kaldıkları yerden devam edeceği, ayak süreyen tarafın bunun bedelini ödeyeceği” ifadesini öne çıkardı.

Nami’nin açıklamasına ayrıntılı şekilde yer veren gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis’in ise dün yaptığı açıklamayla Nami’ye yanıt verdiğini belirtti.

Habere göre Stilianidis, Nami’nin açıklamasının “Gerçekleri yansıtmadığını ve müzakerelerin yeniden başlaması yönünde ortaya konan çabalar hakkında yanlış izlenim yarattığını” iddia etti.

Stilianidis: “Önemli olan müzakerelerin başlama zamanı değil, cömert jestlerle, nihayet perspektifi olan müzakerelere girdiğimiz umudunu verecek bir ortamın yaratılmasıdır. Müzakerelerin amacı, Kıbrıs’ın istisnasız tüm yasal vatandaşlarına, çağdaş, Avrupai ve federal bir devlette birlikte yaşama ve yaratma imkanı verecek kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm bulunması olmalıdır” şeklinde konuştu.

Gazete ayrıca, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın açıklamalarını da “Daha Fazla Dayanamayız” alt başlığıyla yansıttı.

Diğer gazeteler ise Nami’nin açıklamalarını şu başlıklarla yansıttılar:

Alithia: “ ‘Kıbrıslıların Planı’ Mart Ayında Referanduma”

Haravgi: “Yeni Bir Dinamik İçin ‘Cömert Jestler’”.

Politis: “ ‘Kıbrıslıların Planı – Nami Ocak Ayına Kadar Zaman Olduğunu Söylüyor”

Fileleftheros: “Nami: Ocağa Kadar Çözüm Planı”.