Kıbrıs

Nami: Kimse CTP’de bölünme beklemesin!NAMİ: Tartışmalar geçmişte de oldu, geleceğimizde de olacak. Onun için bundan hareketle kimse CTP’de herhangi bir bölünme, dağılma veya zayıflama beklemesin. Bunlardan geçmişte olduğu gibi biz faydalanacağız. Hükümetin de icraatlarının bunlardan etkilenmesine izin vermeyeceğiz
Havadis- ÖZEL
CTP Lefkoşa Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Havadis’e yaptığı özel açıklamada, parti içinde yaşanan tartışmaların sağlıklı süreçler doğurduğunu söyledi.
Dünyadaki kendi içinde fikir tartışması yapan ilk partinin CTP olmadığını anlatan Nami, “Hatta biz, bunlarla ilgili bence çok sağlıklı süreçler yaşayabilen bir partiyiz. Bakın, memleketin diğer büyük partisi UBP’de olup bitenlere. Bunu CTP ile karşılaştırmak mümkün bile değil” dedi.“Hoşumuza gitmedi”
Parti içi yaşanan bir sürecin medyada yer almasının “hoşlarına gitmediğinin” altını çözen Nami, rapora yansıyan tartışmaların kamuoyu adına sır olmadığını belirtti.
Kıbrıs’ın küçük bir yer olduğunu ve hiçbir şeyin gizli kalmayacağını vurgulayan Nami, “Kendi iç tartışmalarımızın basın tarafından malzeme edilmesi hoşumuza gitmedi tabii. Hoş olmadı. Ama Kıbrıs küçük bir yer. Herkesin bildiği konulardı. Herkesin bildiğini şimdi gene herkes biliyor” dedi.
Nami konu ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bunlar bizim iç dinamiklerimizle, kendi tecrübelerimizle aşamayacağımız konular değil. Tabii şöyle bir yanılsama içinde de değiliz.
‘Öyle bir çalışma yapacağız ki partimizin içinde bundan sonra asla ne fikir ayrılığı olacak ne de tartışma olacak’. Böyle bir parti olamaz zaten. Her parti içerisinde fikir mücadeleleri olması gerekir. Sağlıklı olan da budur. Önemli olan bunlardan sonra sentezi bulup, partinin onu hayata geçirebilmesidir.
Bu geçmişte de oldu, geleceğimizde de olacak. Onun için bundan hareketle kimse CTP’de herhangi bir bölünme, dağılma veya zayıflama beklemesin. Bunlardan geçmişte olduğu gibi biz faydalanacağız. Hükümetin de icraatlarının bunlardan etkilenmesine izin vermeyeceğiz.”

“Birbirimizi kırmadan…”
CTP tabanına seslenen Nami, “Kamplaşmadan, hepimizin bu memleketi, halkımızı çok sevdiğimizi unutmadan, bir birimizi kırmadan. Elbette fikir ayrılıklarımız olacak ama bir birimizin iyi niyetinden şüphe etmeden bu süreci başarıyla atlatabileceğimize inanıyorum” dedi.

“Hükümete fırsat verilmeli”
Hükümete yönelik eleştirilerin erken başladığının altını çizen Nami, CTP’nin aday belirleme sürecinden başlayarak, ülkeyi reformlarla buluşturacak bir hazırlığı yaptığını söyledi.
Gerek Bakanlar Kurulu, gerekse Meclis yapısında dosyalarına hakim isimlerin görev aldığını vurgulayan Nami, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Hükümeti kurmadan önce önemli bir ön hazırlık yaptı CTP BG. Bunu aday belirleme sürecine kadar geri götürebiliriz. Hükümet programının hazırlanması. Bunlar gerçekten memleketimizi önemli bir reform sürecinden geçirmeye hazır bir çalışmanın ürünü.
Hükümet işte bu çalışmaları hayata geçirmekte kararlı bir hükümet. Bakanların hepsi dosyalarına hakim Zaten hükümet programı çalışmalarında aktif şekilde yer almış arkadaşlarımızdan oluşuyor. Meclis ayağımız oldukça güçlü. Hem tecrübeli isimler var, hem genç dinamik isimler var.
Doktorlar var ama, hukukçular da var. Yani, bence gerçekten görmeye özlediğimiz bir yapı ortaya çıktı. Önceliklerimizi de belirledik. Buna bir fırsat verilmesi lazım.”

“Meclis çalışmaya hevesli”
İcraatlar için fırsat verilmesi gerektiğinin altını çizen Nami, “Komiteler daha yeni oluştu. Yasa tasarıları kadük olanlar var, yenileri hazırlanacak. Komitelerde tartışılacak. Süreçler var takip edilmesi lazım. Biz önceliklerimizle tutarlı, çalışmaları meclis çatısı altında zaten başlattık” dedi.
Parlamento içerisinde çalışmaya hevesli grupların olduğuna dikkat çeken Nami sözlerini şöyle noktaladı:
“Anayasal, mali konularla ilgili çalışmalarımızı hemen başlattık. Bir fırsat tanınması lazım, daha çok yeni. Eğer bu “hantal yapı” denen iddia gerçekleşirse, zaten bunun da hesabı sorulur.
Ama böyle bir hantallık içinde olacak bir görüntü var mı baktığınız zaman meclise. Son derece çalışmaya hevesli, üretken olmak için çaba harcayan bir ekibimiz var. Biraz iyi niyetle yaklaşıp çalışmalarımıza bir fırsat tanınması lazım.”

Başa dön tuşu