Kıbrıs

“Müzakere süreci önemlidir”


KKTC’YE YARDIM MESAJI: Atalay: KKTC’nin ekonomik olarak daha kalkınmış ve demokrasi olarak daha gelişmiş bir konuma ulaşması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU: Cumhurbaşkanı Eroğlu: KKTC kuruluşundan bugüne birçok gelişme kaydetti. Türkiye ile birlikte, birlik ve beraberliği sağlamak önemli

“OLASI ÇÖZÜM İÇİN GÜÇLÜ OLMALIYIZ”: Meclis Başkanı Siber: Olası bir çözümde bizi güçlü kılacak olan halkımızın özgüvenini yüksek tutacak kurumsal yapımızın güçlü olmasıdır

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yarımcısı Beşir Atalay, KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlamaları için eşi Yıldız Atalay ile birlikte dün özel uçakla KKTC’ye geldi. Saat 16.30 civarında KKTC’ye gelen Atalay’ı Ercan’da Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Maliye Bakanı Zeren Mungan ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör karşıladı.

Atalay, KKTC’de ilk olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. Kabulde konuşan Atalay, ekonomik programla ilgili teknik kişilerin de heyetinde bulunduğunu, KKTC’deki teknik heyetle görüşmeler yapılacağını ve ekonomik programda gelinen noktayla ilgili bilgi alınacağını dile getirdi.
Atalay, KKTC’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’yi temsilen adaya geldiğini belirterek, “KKTC’nin bağımsızlığını tebrik ediyorum. 15 Kasım KKTC’nin ilanını nice daha güzel günlerde kutlamayı diliyorum” diye konuştu.
“KKTC’nin ekonomik olarak daha kalkınmış ve demokrasi olarak daha gelişmiş bir konuma ulaşması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini” vurgulayan Atalay, müzakere sürecinde yürütülen çalışmaları önemli gördüğünü ifade etti.

Eroğlu: Rumlar zamana oynuyor
Cumhurbaşkanı Eroğlu da Atalay’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Bu önemli günde bizlerle olmanız bizi onurlandırdı” dedi.
KKTC’nin kuruluşundan bu yana 30 yılın geride kaldığını söyleyen Eroğlu, nereden nereye gelindiğinin muhasebesinin yapılması gerektiğini kaydetti. “KKTC’nin kuruluşundan bugüne birçok gelişme kaydettiğini” dile getiren Eroğlu, Türkiye ile birlikte, birlik ve beraberliği sağlamanın önemli olduğunu vurguladı.
Müzakere sürecinin yeniden başlaması için uğraştıklarını ancak Rum tarafının zamana oynama taktiği içinde olduğuna işaret eden Eroğlu, dünyanın artık bu gerçekleri görmesi gerektiğini söyledi.

Atalay: Türk tarafı daha atak
Daha sonra Atalay, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile makamında bir araya geldi. Atalay, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’nin her açıdan gelişmesi ve daha iyi şartlara ulaşması için her türlü desteği verdiğini belirterek, müzakere sürecinin canlandığını ancak Kıbrıs Rum kesiminin oyalamaya yönelik bir tutum içinde olduğunu dile getirdi.
Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin bu süreçte daha atak davrandığını ifade eden Atalay, sürecin sorunları anlatmaya vesile olması temennisini dile getirdi. Atalay, müzakere sürecinde daima yapıcı bir rol oynayacaklarını ancak bunların sonucunda Kıbrıs Rum kesiminin oyalamaya dönük tutumunun devam etmesi halinde, alternatif politikalarda daha özgür olacaklarını söyledi.

Siber: Görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını ümit ediyoruz

Atalay’ın 30’uncu yıl kutlamalarına katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Siber de görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını umut ettiklerini ancak iç dinamiklerin önemli olduğunu anlattı.
“Olası bir çözümde bizi güçlü kılacak olan halkımızın özgüvenini yüksek tutacak kurumsal yapımızın güçlü olmasıdır” diyen Siber, meclisteki çalışmalarını bu bilinçle yürüttüğünü anlattı.

 

 

 


Başa dön tuşu