Muhtarlar iş başında - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

Muhtarlar iş başında

Muhtarlar iş başında

MUHTARLAR ÇÖP TOPLUYOR… Lefkoşa Surlariçi’nde dar olan ve çöp kamyonlarının giremediği sokakların temizlenmesi için kaymakamlık tarafından görevlendirilen Surlariçi Muhtarları dün gün boyu çöp toplatıp, ilaçlama yaptı

“GELİŞİGÜZEL ÇÖP ATILMASIN”… Surlariçi Muhtarları Hüseyin Eminoğlu, Ayşen Hamitoğlu ve Niyazi Dikmen, bölgedeki vatandaşlardan çöp atıklarını büyük poşetlere biriktirmelerini ve gelişigüzel çöp konteyneri ve sokaklara bırakmamasını istedi


Lefkoşa Surlariçi’nde dar olan ve çöp kamyonlarının giremediği sokakların temizlenmesi için kaymakamlık tarafından görevlendirilen Surlariçi Muhtarları dün gün boyu çöp toplatıp, ilaçlama yaptı.
Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki süresiz grev devam ederken, Lefkoşa Kaymakamlığı ve görevlendirilen muhtarlar halk sağlığını korumak adına aralıksız olarak temizlik çalışmalarını sürdürüyor.
Başkent Lefkoşa genelinde de iş araçları ile toplanan çöpler, bir nebze olsun halkı rahatlatıyor.

Muhtarlar: “Çöplerinizi küçük poşetlerle sokaklara bırakmayın”
Havadis’e konuşan Surlariçi Muhtarları Hüseyin Eminoğlu, Ayşen Hamitoğlu ve Niyazi Dikmen, bölgedeki vatandaşlardan çöp atıklarını büyük poşetlere biriktirmelerini ve gelişigüzel çöp konteyneri ve sokaklara bırakmamasını istedi.
Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, Surlariçi’nde 1974 yılındaki çöp toplama sisteminin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini anlatarak şöyle devam etti:
“Surlariçi’nde her taraf kurt kaynıyor. Bu çözüm değil. 1974 yılında haftanın iki gününde çöp toplanırdı ve vatandaşlar çöplerin toplandığı gün, çöpünü evinden çıkarırdı. Ortalık kirlenmezdi. Bu sistem gelmez ve caydırıcı ceza uygulanmazsa bu iş çözülmez. Kirletmeden temizlik yapmanın maliyetini daha düşük olacaktır. Her mahalleye çöp konteyneri kodu ama insanlar yanan mangalını, yemek suyunu koyteynerlerin içine döküyor ve pislik her yana dağılıyor. Bu şekilde çöp atan kişilere ceza uygulanmalıdır. Muhtarların ceza kesme yetkisi olmalıdır.”

Hamitoğlu: “Çöpler toplanıyor”
Yenicami Mahallesi Muhtarı Ayşen Hamitoğlu, “Mahallemizdeki çöpler Hüseyin Eminoğlu’nun önderliğinde toplandı ama bu işin çözümü bu değildir. İnsanlar çöpünü gelişigüzel etrafa bırakıyor. Vatandaşlar en azından çöplerini çöp poşetleri içinde biriktirip, çöpünü bağlayıp, çöpün toplanacağı gün kapısının önüne çıkarmalıdır” dedi.

Dikmen: “Çöp toplatıyor ve ilaçlama yapıyoruz”    
Akkavuk Mahallesi Muhtarı Niyazi Dikmen, Havadis’e konuşarak, çöpleri toplattıklarını ve kireç ile ilaçlama yaptıklarını anlatarak, çevreye gelişigüzel çöp atanlara ceza uygulanması gerektiğini açıkladı.
Dikmen, “Poşet poşet çöp attığı sürece bu işi çözemeyiz. Bu kişilere ceza uygulanmalıdır” dedi.

Surlariçi’nde muhtarların denetimine verilen ekipler, gün boyu çöp topladı, ilaçlama yaptı

Surlariçi Muhtarları çöp sorunuyla ilgili birlikte mücadele ediyor

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar