Kıbrıs

Mücadelede şehit düşenler girne’de törenle anıldı 

Saat 10:00’da Deniz Şehitleri Anıtı’nda düzenlenen törende protokol sırasına göre anıta çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayraklar çekildi, şiirler okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı GKK Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Deniz Binbaşı Mehmet Sevgüm  gerçekleştirdi.

Törene Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, KTBK Komutanlığı’nı temsilen  Lojistik Destek Grup Komutanı Piyade Kıdemli Albay İsmail Güzeller, GKK’yı temsilen Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Albay Hakan Öktemay, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne Polis Müdürü Hüseyin Yeşildağlı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Girne Bölge Müdürü İbrahim Çağlar, siyasi parti, dernek, okul, kurum kuruluşların başkan ve temsilcileriyle askeri erkan katıldı.

21 – 25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası etkinlikleri çerçevesinde bugün ayrıca saat 19:00 da Oğuz Veli Ortaokulu’nda anma gecesi düzenlenecek.

SEVGÜM

GKK Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Deniz Albay Mehmet Sevgüm yaptığı konuşmada, 21 Aralık 1963’ün Kıbrıs Türkü’nün tarihte hatırlamak istemediği ve asla unutamayacağı bir gün olduğunu belirterek, bu tarihi günün ayrıca ellerinden toprağı zorla alınanların o toprağı vatan yapma uğruna şehit düşmelerinin anıldığı gün olduğunu vurguladı.

“İçinde bulunduğumuz şehitler haftasında şehitlerimizi rahmetle anarken huzurlarında saygıyla eğiliyor, geçmişte yaşadıklarımızı istemesek de hatırlıyoruz” diyen Deniz Binbaşı Sevgüm, geçmişte çekilen acı ve ızdırap dolu günleri genç nesillere bir kez daha yaşatmama, yanında verilen mücadeleyi onlara aktarmanın büyük önem taşıdığına işaret etti.

“1955-1959 döneminde halkımıza karşı girişilen her türlü güçlük ve insanlık dışı uygulamalara rağmen halkımızın mukavemeti kırılmamıştır. Kıbrıs Türk halkı Türklüğünden taviz vermeden 1878’de ağlayarak indirmiş olduğu bayrağını tekrar göndere çekeceği günü sabırsızlıkla beklemiş, Türklüğü ve onuruna yaraşır şekilde verdiği varoluş ve özgürlük mücadelesi Anavatan’ın kararlı uyguladığı etkin diplomasiyle önemli bir sonuca ulaşmıştır” diyen Deniz  Binbaşı Mehmet Sevgüm, 21 Aralık 1963’te başlayan ve aralıksız 11 yıl devam eden Kıbrıs Türküne yönelik zulüm ve katliamların 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’yla son bulduğunu ve adaya barış ve huzur geldiğinin altını çizdi.

Her ailede şehit, kayıp ve gazi bulunan Kıbrıs Türk halkının Kıbrıslı Rumlara barış eli uzatarak; “geçmişi unutmaya hazırız”  diyebildiğine de dikkat çeken Deniz Binbaşı Mehmet Sevgüm, ancak bunun karşısında kendileri kadar hoşgörülü ve barış içinde yaşamaya hazır bir toplum göremediğine işaret etti,

Şehitlerin kabirlerinde rahat uyumalarını isteyen Deniz Binbaşı Sevgüm, konuşmasına şöyle son verdi;

“Aziz şehitlerimiz sizler kabirlerinizde rahat uyuyunuz, özgürlüğün sırrını sizlerden öğrenen ve en büyük gayesi vatanına sahip çıkmak olan biz Türkler geçmişimizi asla unutmayacağız. Emin olun ki Mücahit ruhuyla, vatan aşkıyla bayrağımız uğruna cumhuriyet yolunda yüreği heyecan çarpan bizler, hep dimdik ayakta duracağız. Atalarımızdan miras çocuklarımıza emanet bu vatanın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği, cumhuriyetimiz ve bayrağımız için canımız feda etmeye yemin etmiş kişiler olarak ne toprak ne de bayrağımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı