Kıbrıs

Mormenekeşe enginar efstivali başladı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, her iki halkın ihtiyaçlarını dikkate alarak bir anlaşma arayışı içerisinde olduklarını kaydederek, Türk tarafının çözüm konusunda Rum tarafından çok daha iyi niyetli ve  arzulu  olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta bir anlaşma olana kadar Kıbrıs Türk halkının  üretim ve pazarlama arayışlarının devam etmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, “Bütün olumsuzlukları, anlaşma olmadı diye örtmeye çalışmak da son derece yanlıştır. Bu bizi tembelliğe iter, neden arayan bir toplum pozisyonuna düşürür” dedi.

Mormenekşe Kadınlar Birliği öncülüğünde bu yıl 6’ncısı düzenlenen Mormenekşe Enginar Festivali dün akşam başladı.

Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de katıldı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ekonomisinin KKTC ekonomisinden daha iyi olmadığını vurgulayarak, “Ambargolar altında olmasına rağmen üreten ve pazar arayışı içerisinde olan bir halkımız vardır” şeklinde konuştu.

Eroğlu,   katılımın her yıl arttığı Mormenekşe Enginar Festivali’nin ülkenin isim yapmış festivallerinden biri haline geldiğini belirterek, festivalin hazırlanmasındaki Kadınlar Birliği’nin katkısına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, enginarın ihraç edilir bir noktaya gelmesi nedeniyle, diğer bölgelerde de enginar üretimine başlandığını belirterek, “Önemli olan üretebilmek ve ürettiğimizi pazarlayabilmektir” dedi.

Bu yıl tarım sektörünün kurak geçtiğini söyleyen Eroğlu, “Üreticinin emeğini alamayacağı bir yıl içerisindeyiz. İnşallah gelecek yıl böyle olmaz. Bu senenin açığını da hükümet eden arkadaşlar çeşitli imkanlar sağlayarak  üreticinin zararını asgariye indirirler. Mühim olan halkın üretimden kopmamasıdır” dedi.

KKTC halkının  çalışkan bir halk olduğunu vurgulayan Eroğlu, imkan bulduğu sürece çalışkanlığını ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

UMMANEL

Mormenekşe Kadınlar Birliği Başkanı Erşen Ummanel de,  ana gayelerinin enginarı ve ülkeyi tanıtmak olduğunu belirterek, festivalle gelecek nesillere iz bırakmak istediklerini söyledi.

Ummanel, festivale katkı koyanlara teşekkür etti.

Diğer yandan açılış töreni öncesinde festival kapsamında düzenlenen   Nazime Balses’in “Berber” sergisi ile Şerife Kutlu’nun yağlı boya resim sergisi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı.

Festival, yarın sona erecek.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı