Morgan Stanley dolar/TL için yıl sonu beklentisini açıkladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiSürmanşet

Morgan Stanley dolar/TL için yıl sonu beklentisini açıkladı

Morgan Stanley, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cari düşük faiz politikasına bağlı kalmaya devam etmesi halinde Türk lirasının dolar karşısında yüzde 29 değer kaybetme riski olduğunu paylaştı.

Analist Hande Küçük ve Aline Slyusarchuk tarafından dün yayımlanan yatırımcı notunda, para politikasında yönün değişmemesi durumunda dolar/TL’nin 26 lira seviyesine beklenenden çok daha kısa sürede gerileyebileceği ve yıl sonuna kadar 28 seviyesinin görülebileceği belirtildi.

Morgan Stanley’in konuyla ilgili yatırımcı notunda ayrıca, “Türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyaçları makro risklerin devam etmesine neden olacak, mevcut makro politika çerçevesi değişmedikçe küresel şoklara (emtia fiyatları, Fed) ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerinin kullanılabilirliğine karşı artan bir hassasiyetle karşı karşıya kalınacaktır.” ifadeleri kullanıldı.


Piyasaların seçim sonuçlarına ilk tepkisi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin tamamlanmasının ardından bankalararası piyasada dolar 20,04 liradan, euro 21,55 liradan haftaya başladı.

Dolar haftanın ilk işlem gününde 20,04 TL seviyesinde hareket ederken, euro ise 21,55 TL seviyelerinden işlem görüyor.

Dolar, cuma günü Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 19,96 TL seviyesinden işlem görürken; geçtiğimiz haftanın son işlem gününde gün içerisinde en düşük 19,89 TL seviyesini, en yüksek ise 20,34 TL seviyesini görmüştü.

Euro da cuma günü en yüksek 21,80 TL’yi görürken, en düşük 21,34 seviyesinden işlem görmüştü. Euro kapanış itibarıyla ise 21,37 seviyesinden fiyatlanmıştı.

Kapalıçarşı’da ise cumartesi günkü işlemlere göre dolar/TL 21,25, euro/TL 22,70 lira seviyesinden fiyatlanıyor.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar