Dünya

Morales: Kendi idrarımı içiyorumGüney Amerika ülkelerinden Bolivya'nın Devlet Başkanı Evo Morales, iyileşmek için idrarını içtiğini açıkladı.
Ülkenin ilk yerli Devlet Başkanı Morales, modern tıbbi cihazların getirildiği Cochabamba bölgesindeki törende yaptığı konuşmada idrarını ilaç olarak kullandığını itiraf etti.Köyde yaşadığı sırada öksürükten kurtulmak için lampaya ve wira-wira gibi bitkileri kullandığını ifade eden Morales, bir gün bir doktorun "İdrarınızı için, iyi gelir" tavsiyesine uyduğunu ve daha sonra iyileşmek için idrar içmeyi alışkanlık edindiğini vurguladı.

Morales, Bolivyalı doktorlara yerlilerin yaşadığı ve yoksul bölgelerde çok yaygın olan geleneksel tedavi yöntemleri ile modern tıbbı bir arada kullanmaları çağrısında bulundu.

Bolivya'nın kırsal kesimlerinde idrar, bazı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor. Bazıları idrarı içerken bazıları cildine sürüyor ya da vücuduna enjekte ediyor. 2009'da 35 yaşındaki bir kadın , enjekte edilen idrarın enfeksiyona yol açması üzerine yaşamını yitirmişti. (aa)

Başa dön tuşu