Eğitim

Montessori nefesi


Kıbrıs Montessori Okulları öğretmen ve velilerine yönelik nefes teknikleri eğitim semineri önceki gün yapıldı. Seminerde doğru nefes teknikleri ve farkındalık için uygulamalı eğitim yapıldıKıbrıs Montessori Okulları öğretmenleri ve veliler Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol tarafından verilen nefes teknikleri eğitim seminerinde buluştu.

Lefkoşa Montessori Okulu’nda düzenlenen eğitim seminerinde öğretmen ve veliler, nefes tekniklerini uygulayarak öğrendi.

Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol’a Nefes Koçu Müjgan Savaş ve Kıbrıs Montessori Okulları öğretmenlerinden Nefes Koçu Burçe Güliçli eşlik etti.

Yoğun katılım ile gerçekleşen nefes teknikleri eğitim seminerine Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün de katıldı.

 

Düzgün: Doğru nefes yaşamın her alanında önemli

Nefes teknikleri eğitim seminerinde ilk konuşmayı Kıbrıs Montessori Okulları Eğitim Direktörü Hatice Düzgün yaptı.

Hatice Düzgün, Montessori eğitim sisteminin amacının çocukların ruhunu zedelemeden onlara eğitim vermek olduğunu belirterek gerek eğitimin amacı doğrultusunda verilebilmesi gerekse Montessori eğitiminin evde de devam edebilmesi için hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin ciddi bir sabra ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yaşamın her alanında doğru nefes alıp verebilmenin ciddi önem taşıdığını belirten Düzgün, Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol’a, Nefes Koçu Müjgan Savaş ve Burçe Güliçli’ye nefes teknikleri eğitim seminerinin gerçekleşmesine katkı sağladıkları ve bilgilerini paylaştıkları için teşekkür etti.

 

Karakol: Hücrede oksijen varsa kanser yoktur

Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol, nefes teknikleri ile nasıl tanıştığını ve doğru nefes alıp vermenin kişinin hem beden hem de ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı, nefes tekniklerinin gündelik yaşam üzerindeki önemine işaret etti.

Canan Karakol, nefes teknikleri ile kişinin öfke kontrolü yapabileceğini ve stresin üstesinden gelerek daha sağlıklı düşünebildiğini kaydetti.

Karakol, zamanın daha verimli yönetilmesinde de önem taşıyan nefes tekniklerinin ayrıca diyafram kontrolü ve ses kontrolünü de sağladığını dile getirdi.

Canan Karakol, nefes teknikleri ile kişinin birçok sağlık sorununu da aşabileceğine dikkat çekerek pek çok kanser hastası danışanı olduğunu ve bu kişilerin tedavi sürecinde nefes tekniklerini kullandıklarını, söyledi.

“Eğer bir hücrede oksijen varsa kanser yoktur” diyen Karakol, kanser hücrelerin oksijenli solunum yapmamasından dolayı vücutta ortaya çıktığını belirtti.

Karakol, stresli kişilerin, kanser hastalarının, koah hastalarının ve solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilerin nefes teknikleri ile çok büyük yol aldıklarını ifade etti.

 

Nefes tekniklerini uygulayarak öğrendiler

Kişisel Gelişim Danışmanı ve Nefes Eğitmeni Canan Karakol, daha sonra seminere katılanlarla seans yaptı.

Kıbrıs Montessori Okulları öğretmenleri ve çok sayıda velinin katıldığı seminerde nefes teknikleri uygulamalarında Karakol’a Nefes Koçu Müjgan Savaş ve Kıbrıs Montessori Okulları öğretmenlerinden Nefes Koçu Burçe Güliçli eşlik etti.

 

 Başa dön tuşu