Dünya

Mısır’da televizyon programına ‘kadınlar aldatıyor’ cezası

Mısır'da bir konuğun, ülkede kadınların üçte birinin eşlerini aldattığını söylediği televizyon programı televizyon üst kurulu kararıyla askıya alındı. Düzenleyici kurul, konuğun sözlerine gelen tepkiler üzerine talk-show programını 15 gün süreyle yasakladı.
BBC Türkçe'de yer alan habere göre, konuk Timur el Suphi, programda "Özellikle Yukarı Mısır'da kadınların yüzde 30'u sadakatsiz olma eğiliminde. Ve eşleri, evlerini geçindirmek için yurt dışında çalışan birçok kadının evlilik dışı ilişkisi var" dedi. Timur el Suphi kadınların "evlilikleri sıkıcı olmaya başladığı ve ahlaksız oldukları için kocalarını aldattığını" söyledi. Suphi, sözlerinin genel çerçevesinden çıkarıldığı için yanlış anlaşıldığını söyledi.
Bu söyleşi, Aralık'ta özel CBC kanalında "Mümkün" adlı programda yayımlandı. Ancak program, sosyal medyada bu sözlerin yer aldığı bölüm yayımlanıncaya kadar çok dikkat çekmedi. Ancak sonradan büyük bir tepki oluştu.
Suphi Facebook'ta bir milyondan fazla takipçisi olan "Çilekeş Kocanın Günlüğü" adlı bir sayfayı yönetiyor. Ölüm tehditleri aldıktan sonra özür dileyen Suphi, annesinin de Yukarı Mısırlı olduğunu söyledi. Yukarı Mısır, sık sık fıkralara konu olan muhafazakar bir bölge.
CBC kanalı da izleyicilerden özür diledi, programın sunucusunun Suphi'ye yayında tepki gösterdiğini belirtti. Televizyon üst kurulu, diğer kanallara Suphi'yi yayınlara çıkarmama çağrısında bulundu.
Ülkede daha önce de bazı programlar askıya alınmıştı. Bu durum, ülkede ifade özgürlüğüyle ilgili kaygıları artırdı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı