Güney Kıbrıs

Mısır Havayolları’na ait yolcu uçağı kaçırıldıMısır Havayolları'na (EgyptAir) ait bir yolcu uçağı silahlı kişilerce kaçırıldı. En az 60 kişi taşıyan MS181 sefer sayılı uçak, Güney Kıbrıs'taki Larnaka Havalimanı'na indirildi. Mısır havacılık yetkilileri, pilotun üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiğini aktardı. Hava korsanının iddiasının doğruluğu henüz teyit edilebilmiş değil. Mısır Havayolları, kaçırılan uçaktaki 4 yabancı yolcu ve mürettebat hariç herkesin serbest bırakıldığını açıkladı.
Yolcuların ifadelerine göre de uçağı kaçıran kişinin terörist değil sadece eski eşi ile bağlantı kurmaya çalışan bir şahıs olduğu belirtiliyor.
Mısırlı yetkililer Korsanın adının İbrahim Samaha olduğunu açıkladı. Rum yetkililer uçak korsanının Maria Paraskos isimli kadın ile görüşmek istediğini açıkladı. Kadının uçak korsanının eski eşi olduğu belirtiliyor

EgyptAir'e a ait yolcu uçağının Mısır'ın İskenderiye şehrinden başkent Kahire'ye giderken kaçırıldığı belirtildi.
Associated Press haber ajansı, uçakta bomba şüphesi olduğunu yazdı. Polis kaynakları, uçağın en az bir silahlı saldırgan tarafından kaçırıldığını açıkladı.
Sivil Havacılık Bakanlığı, Pilot Ömer el Gammal'ın üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından tehdit edildiğini aktardı.

 

10 ABD, 8 İNGİLİZ VATANDAŞI VAR
Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu, uçakta 55 yolcu ve yedi mürettebat olduğunu duyurdu. Fakat ajanslar, uçaktaki kişi sayısına ilişkin çelişkili haberler geçiyor. Bazı kaynaklar uçaktaki yolcu sayısını 81 olarak veriyor.
Reuters'a konuşan üç güvenlik yektilisi, uçaktaki yolcular arasında 10 ABD, 8 İngiliz vatandaşının bulunduğunu söyledi.
Reuters'ın sivil havacılık yetkilileri ve polise dayandırdığı haberinde, kaçırılan uçağın Airbus A320 olduğu ifade edildi. AFP ise uçağın Air Boeing 737-800 olduğunu aktarıyor.

 

Uçak kaçıran adamın fotoğrafı… (Foto: Milliyet)

ARAPÇA BİR MEKTUBUN…
AFP'nin haberine göre; korsanlar yerel saatle 08:30'da kuleyle iletişime geçti ve uçağa 08:50'de iniş izni verildi.
Havalimanına bir kriz ekibinin sevk edildiği belirtildi.
Kkriz nedeniyle Larnaka Havalimanı geçici süreyle kapatıldı.
Yunanistan üzerinden bir yolcu uçağı ile askeri bir uçağın Larnaka'a geldiği belirtiliyor. Bu uçakların, Baf Havalimanı'na yönlendirilmesi bekleniyor.
Kriz masası oluşturan Kıbrıs Rum yönetimi, Mısırlı yetkililerle temas halinde… Rum Adalet Bakanı'nın Mısırlı mevkidaşıyla sürekli temas kurduğu açıklandı.
Hava korsanının hazırladığı Arapça bir mektubun Rum Kesimi'ndeki bir kadına verilmesini istediği öğrenildi.
İsrail ordusundan bir kaynağın açıklamasına göre; İsrail uçak kaçırma olayının ardından önlem olarak hava sahasında savaş uçaklarını uçurmaya başladı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı