Dünya

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı İstifa Etti


Resmi kaynaklar Kahire’deki olaylarda 278 kişinin öldüğünü, binin üzerinde kişinin de yaralandığını açıkladı. Ancak Müslüman Kardeşler teşkilatı ölü sayısının iki bini geçtiğini belirtti.

Görgü tanıkları, Başkent Kahire’de, darbe karşıtlarının gösteri yaptığı Nahda ve Adeviye meydanlarına müdahale eden polisin gerçek kurşun kullandığını kaydetti.
Gelişmeleri Adeviye Meydanı’nda takip eden Euronews Kahire muhabiri, bölgenin adeta bir savaş aşanına döndüğünü ve etrafta göstericilere ait çok sayıda ceset bulunduğunu aktardı. Euronews muhabiri ayrıca, göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açıldığına dair iddiaları doğrulayarak, kurşunların gazetecileri de hedef aldığını ifade etti.
Olaylar sırasında İngiliz Sky News kanalı için çalışan bir kameraman yaşamını yitirdi.
Şiddet olaylarının ülke çapına yayılmasının ardından, yerel saatle akşam 19:00 ila sabah 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Sokağa çıkma yasağı Kahire’nin yanı sıra İskenderiye, Süveyş ve diğer büyük kentlerinde de uygulanacak.
Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası toplumu Mısır’daki katliama tepki göstermeye çağırdı. Erdoğan, BM Güvenlik Konsey’inin ve Arap Birliği’nin acil olarak harekete geçmesi gerektiğini belirtti.
BM genel sekreteri Ban Ki Moon, Mısır güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesini sert bir dille kınadı.
Afrika Birliği de Mısır gündemi ile acil toplantı kararı aldı.
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise olağanüstü hal kararına tepki gösterilerek polisin şiddeti eleştirildi.Başa dön tuşu