Sağlık

Migren korkulu rüya olmaktan çıkıyor


Türk bilim adamları kronik migrenin tedavisinde çığır açacak yeni bir yönteme imza attı. Türkiye'de 78 kronik baş ağrısı çeken hasta üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda hastaların baş ağrısı yüzde 50 oranında azaldı. Sonuçlar Antalya'da düzenlenen 49. Ulusal Nöroloji Kongresi'nde açıklandı.

İnsanların korkulu rüyası kronik baş ağrısı migrenin tedavisinde yeni yöntem Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kırıkkale Üniversitesi, Meli Hastanesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Adnan Menderes Üniversitesi'nden uzmanların ortak yaptığı bir çalışmayla ortaya çıktı.

AĞRILI GÜN SAYISI AZALDI
Araştırma ekibi sorumlusu ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniğinde görevli Doç.Dr. Levent Ertuğrul İnan, araştırma için 78 kronik baş ağrısı çeken hastanın seçildiğini söyledi. Hastaların seçilmeden önce bir ay izlendiğini belirten Doç.Dr. İnan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hastalarda ağrılı gün sayısının 10'dan fazla olmasına dikkat edildi. Migren oldukça yaygın gözüken bir hastalık.Özellikle kadınların yüzde 20'sinde migren ağrısı görülüyor. Araştırma kronik migren hastaları üzerinde yapıldı. Kronik migrende 78 hastaya bir ay boyunca belirli aralıklarda kulak arkasına lokal anestezik yani diş çekerken kullanılan ilaç enjekte edildi. Bir ay içinde hastaların ağrılı gün sayısında yüzde 50 azalma görüldüğü ortaya çıktı."

BİLİMSEL DERGİLERDE YAYINLANACAK
Araştırmanın tıp dünyasında yapılan ve sonuçları olumlu olan ilk araştırma olduğuna dikkat çeken Doç.Dr.İnan, sözlerini şöyle tamamladı: "Araştırma sonuçları çok yakında bilimsel dergilerde yayınlanacak. Migrenin tedavisinde önemli bir metot olacak. Türkiye ve Dünyada uygulanabilecek. Kulak arkasından geçen sinire lokal anestezik iğne yapılarak 20-30 gün ağrısı olan kişinin ağrısı 10-15 güne inebiliyor. Bu sayede hastanın yaşam kalitesi yükseliyor. Kronik migrenin tedavi edilmesinin yolu açılıyor."

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı