Microsoft'tan yapay zeka tahmini: 20 yıl içinde robot ikiziniz olacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ekim 3, 2023
Bilim ve Teknoloji

Microsoft’tan yapay zeka tahmini: 20 yıl içinde robot ikiziniz olacak

Yapay zeka üzerine bir kitap yazan iki Microsoft yöneticisi Brad Smith ve Harry Shum’a göre, 20 yıl içinde insanların yapay zekaya sahip ikizleri olacak.

 • Yapay zeka üzerine bir kitap yazan iki Microsoft yöneticisi yapay zekanın ilerleyen yıllarda insanların karakteristik özelliklerinin yüzde yüzünü kopyalayabileceğini ve kullanıcıların önümüzdeki 20 yıl içinde yapay zekaya sahip robot ikizleri olacağı iddiasında.

  Aynı kitapta yer alan öngörülere göre, yapay zeka kullanıcıların ikizi gibi olacak, kullanıcının tüm özelliklerine hayatına hakim olacak onlar gibi düşünecek ve olaylara tıpkı onların vereceği tepkileri verecek.

  Ancak ikilinin bir de uyarısı var. Yapay zeka konusunda ciddi bir koruma mekanizması kurulmasının bir gereklilik olduğunun altını çizen Brad Smith ve Harry Shum bu sayede makinelerin insan ve toplumun iyiliğine karşı hareket etmesinin engellenmesi gerektiğini belirtiyor

 • Benzer bir uyarı sıklıkla Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ve Üünlü İngiliz Fizikçi Stephen Hawking tarafından da dile getirilmişti.

  Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak yapay zekanın insanoğluna hükmedeceği kehanetini defalarca farklı platformlarda dile getiren Musk, bunun çözümünün insanların da yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasından geçtiğini daha önce defalarca dile getirmişti.

  Musk, insanların yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olmasını mümkün kılmak adına ‘Neuralink’ isimli şirket kurarak araştırmalarına geçtiğimiz yıl start vermişti.

 • Daha önce ABD basınında yer alan iddiaları doğrulayan Musk’ın bu projesinin nihai amacının insanların doğrudan beyinlerindeki yapay sinir ağları ile bilgisayar ve diğer elektronik cihazları yönlendirebilecek bir teknoloji geliştirmek olduğunu duyurmuştu.

 • Musk’ın iddiasına göre, şirket 4 yıl içinde hedefe ulaşmak için yoğun bir mesai harcıyor. Yine Musk’ın konu ile ilgili açıklamasına bakılırsa bu teknoloji hayatımıza girdiğinde beyin hasarları, lezyona da daha kolay çözümler bulunacak.

  Musk’ın en ilgi çeken iddiası ise bu teknolojinin bilim kurgu filmlerini aratmayacak telepatinin de önünü açacağı iddiası.
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar