Mevduatlardan kesilecek, Rum’a 1 milyar verilecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Kıbrıs

Mevduatlardan kesilecek, Rum’a 1 milyar verilecek

Mevduatlardan kesilecek

Türkiye Başbakanı Erdoğan ile KKTC Başbakanı Küçük baş başa yaptıkları görüşmede ekonomik açıdan zor durumda olan Rum tarafına 1 milyar dolar yardımda bulunmayı kararlaştırdılar. Bunun için yürütülen gizli hazırlıklar tamamlandı. Konunun bugün açıklanması bekleniyor

 Yardımın “halklar arasındaki dayanışmanın” göstergesi olarak KKTC’deki bankalardaki mevduatlardan kesinti şeklinde olması düşünülüyor. KKTC’deki bankalarda 10 milyar dolar mevduat bulunuyor. Yüzde 10’luk bir kesinti ile elde edilecek 1 milyar dolar Avrupa Birliği üzerinden Güney’e gönderilecek


Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihinin en kötü ekonomik krizinden geçen Rum tarafına 1 milyar dolarlık yardım yapmayı kararlaştırdı.

Karar, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan ile KKTC Başbakanı İrsen Küçük arasındaki toplantıda ele alındı.
Bir süresi baş başa gerçekleştirilen toplantıda Rum tarafına parasal yardım yapılmasının barış sürecinde önemli bir adım olacağı ve Rum halkı üzerindeki önyargıları ortadan kaldırabileceği üzerinde duruldu.
Ankara’daki güvenilir siyasi kaynakların Havadis’e verdiği bilgiye göre Erdoğan ile Küçük yardımın şeklini kararlaştırmak üzere Türkiye Merkez Bankası Başkanı Doçent Doktor Erdem Başçı’yı toplantıya davet etti.
Üçlü devam eden toplantıda Türkiye’nin vereceği parayı reddetme ihtimali üzerinde duruldu ve Rum halkına Kıbrıs Türk halkının bir jesti olması üzere KKTC bankalarındaki mevduatlardan yüzde 10 kesinti yapılıp bu paranın Avrupa Birliği aracılığı ile Güney Kıbrıs’a gönderilmesi kararlaştırıldı.
KKTC Merkez Bankası’nın 2012 yılı verilerine göre KKTC’de faaliyet gösteren bankalarda toplam 10 milyar dolarlık mevduat birikimi bulunuyor. Büyük çoğunluğu küçük mevduatlardan oluşan bu paralardan yapılacak yüzde 10 kesinti, amaçlanan “halklar arası dayanışma” hedefine hizmet edecek.
Ankara’da alınan bu gizli kararın bugün kamuoyuna açıklanması ve bankalara gerekli direktiflerin verilmesi bekleniyor. Alınan bilgiye göre yüzde 10 kesinti ayrı ayrı mevduat hesaplarının tümünden yapılacak. Hesap birleştirme yoluna gidilmeyecek.

Uzmanlar ne dedi?

Havadis’in konula ilgili görüşlerine başvurduğu ekonomistler ve finans uzmanları yüzde 10’luk mevduat kesintisinin siyasi açıdan olumlu sonuç yaratabileceğini fakat KKTC ekonomisi üzerindeki etkilerini kestirmenin güç olduğunu belirttiler.
Havadis’e konuşan ekonomist Besim Mustafa, “Kıbrıs sorununu olumlu etkileyeceği kesindir ama bankalarımıza yönelik bir güvensizlik ortaya çıkarabilir mi buna bakmak gerekir” dedi.
Uysal, Avrupa Birliği ile IMF’nin mevduat tıraşlama kararının sadece Rum tarafına yönelik olduğunu anımsattı ve “Bu karar Rum bankalarını uzun yıllar olumsuz etkileyecek umarım bizde de aynısı olmaz” dedi.
Muhasip ve Murakkıp Mahmut Sezenler ise “Mevduat tıraşlama son derece tehlikeli bir iştir” şeklinde konuştu.
Sezenler, KKTC bankalarındaki mevduatların piyasaya kredi olarak verilmesinde zaten sorunlar yaşandığına dikkat çekti ve “Yüzde 10 keserseniz mevduat sahibi vatandaşı ürkütürsünüz” dedi.
Sezenler Kıbrıs sorunu açısından kararın olumlu etki yaratabileceğini fakat başka yöntemlerin bulunması gerektiğini söyledi.

Bugün 1 Nisan
Bugün 1 Nisan şaka günü. Uzmanlar, haberin genelini değerlendirdiğinde, bunun 1 Nisan şakası olabileceği üzerinde durdu.
Aynı uzmanlar, “Dikkat edin, bugün her türlü şaka serbest. Şakalar karşısında, öfkelenmeyin, fevri hareket etmeyin, karşınızdakini üzmeyin” diye ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar