Kıbrıs

Mersin’den sahte nüfus cüzdanı aldılar 
Mersin’de para karşılığı isimlerine düzenledikleri sahte T.C. nüfus cüzdanları ile önceki gün KKTC’ye giriş yapmaya çalışan Suriye uyruklu 2 kadın ve sahte kimlikleri almalarına yardımcı olan 3 erkek tutuklandı. Soruşturma amaçlı tutuklanan zanlılar dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.Devrim DEMİR
Yargıç Meltem Dündar huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiğine dikkati çekerek, 1 gün daha tutuklu kalmalarına emir verdi. 
Tutuklanan A.R., S.M., Süleyman Özgüç, Selahattin Yıldız ve Mehmet KIlıçarslan’ın  bugün yeniden Lefkoşa’da mahkemeye çıkarılmaları bekleniyor.

Ercan Havalimanı’nda suçüstü yakalandılar
Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Meriç Karakolu’nda görevli polis memuru mahkemede verdiği ifadede  A.R., S.M., Süleyman Özgüç, Selahattin Yıldız ve Mehmet Kılıçarslan’ın “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Sahte davranışla kayıt etmek” suçlarından önceki gün gözaltına alındıklarını anlattı.
Polis memuru yapılan sorgulamada Suriye uyruklu A.R. ve  S.M., isimli kadınların KKTC’ye giriş yapmak için Mersin’de para karşılığı üzerlerinde kendi resimleri olan başkasının adına hazırlanmış sahte T.C. nüfus cüzdanının temin ettiklerini söyledi.
Soruşturma memuru zanlıların önceki gün saat 14.15 sıralarında Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yapmak isterken görevli muhaceret memuru tarafından fark edilerek tutuklandıklarını ifade etti.

Suç ortakları da yakalandı
Soruşturma memuru zanlılardan yapılan sorgulamada söz konusu sahte kimlikleri Mersin’de yaşayan ve şu an KKTC’de bulunan Süleyman Özgüç, Selahattin Yıldız ve Mehmet Kılıçarslan’ın yardımı ile aldıklarını itiraf ettiklerini kaydetti. Adı geçen 3 kişinin de önceki gün tespit edilerek gözaltına alındıklarını ifade eden polis, zanlılar hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiğini belirtti.
Alınması gereken ifadelerin olduğunu belirten soruşturma memuru zanlıların soruşturma amaçlı 1’er gün daha tutuklu kalmaları talebinde bulundu.

Başa dön tuşu