Türkiye

Merkel’den Sultanahmet açıklamasıAlmanya Şansölyesi Angela Merkel ve ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, bu sabah 10.20'de Sultanahmet'te meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, yaralı ve ölüler arasında Almanların olmasından endişe duyduklarını ifade etti.
Reuters'ın haberine göre, yakın zamanda Başbakan Davutoğlu'yla bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini duyuran Merkel, "Uluslararası terörizm çirkin yüzünü İstanbul, Paris, Ankara, Tunus'ta gösterdi. Ona karşı kararlılıkla mücadele etmeliyiz" dedi.
Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier de şunları söyledi:
“Korkakça yapılan terör saldırısını nefretle kınıyoruz. Türkiye’nin yanındayız. Düşüncelerimiz terör saldırısında hayatını kaybeden, yaralananlar ve yakınlarında.”
İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda patlama meydana geldi. Saat 10.20 sularında yaşanan patlamada 10 kişi öldü, 2'si ağır 15 kişi yaralandı. Ölenlerin 9'unun bölgede gezi yapan Alman turistler olduğu, Uzakdoğulu bir grup turistin de yaralandığı ifade ediliyor. Bir metrelik çukur oluşan patlama yerinde inceleme yapan Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü (OYİ) ekiplerinin “canlı bomba eylemi”ne işaret eden düzenek parçaları bulduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan olayın 'Suriye kökenli bir canlı bombanın eylemi olduğunu açıkladı.Başa dön tuşu