DünyaSürmanşet

Merkel: Aralıktaki zirvede görüşeceğiz
Angela Merkel “Söyleyebileceğim sadece meselelerin şu anda işlerin bizim istediğimiz gibi gitmediği” ifadelerini kullandı

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel 10 Aralık’taki Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye olası yaptırım meselesinin de gündemde olacağını söyledi.

Merkel AB ülkelerinin liderleriyle video konferans yöntemiyle yapılan toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında, aralık ayındaki zirve gündemine ilişkin, “10 Aralık’ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunu da görüşeceğiz bu konuda mutabık kaldık. O zamana kadar elbette gelişmelere bakmalı ve sonra bir karar vermeliyiz ancak bugünden bir şey söyleyemem” diye konuştu.

Merkel, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj yapan gemileri için NAVTEX ilanlarını uzatmasıyla ilgili de “Söyleyebileceğim sadece meselelerin şu anda işlerin bizim istediğimiz gibi gitmediği” ifadelerini kullandı.

Olası yaptırımları tartışmadan önce gelecek birkaç haftaki gelişmeleri izlemek istediklerini belirten Merkel, “Türkiye konusunu 10 Aralık’taki zirvemizde masaya yatırmak için daha önce mutabık kalmıştık” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı “Provokasyon” olarak nitelemişti

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas 19 Kasım’da AB’li mevkidaşları ile toplantı öncesi yaptığı açıklamada Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sürdürdüğü doğalgaz arama faaliyetlerini “provokasyon” olarak nitelendirerek, bunun devam etmesi halinde yaptırım konusunun aralık ayındaki AB zirvesinde tekrar ele alınabileceğini ifade etmişti.

Maas açıklamasında, “Maalesef, her seferinde yeni provokasyonlar oluyor. Eğer aralık ayına kadar Türkiye’den herhangi bir olumlu sinyal geldiğini görmezsek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’a ziyareti gibi yalnızca daha fazla provokasyon görürsek, o zaman zorlu bir tartışmaya doğru ilerliyor olabiliriz” diye konuşmuştu.

Maas, böyle bir durumda Türkiye’ye yaptırım getirme konusunun kesinlikle tekrar gündeme gelebileceğini belirtmişti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel da 29 Ekim’de yaptığı açıklamada “Doğu Akdeniz’de son zamanlardaki tek taraflı eylemleri kınıyoruz, provokasyonlar ve söylemler kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

AB liderleri ekim ayı başındaki zirvede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetlerinde ısrar etmesi halinde ekonomik önlemleri de içeren yaptırımlar uygulanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Ancak Ankara’nın “iyi niyetli görüşmelere devam etmesi ve tek taraflı eylemlerden kaçınması halinde AB ile daha yakın işbirliği ve daha iyi ticari ilişkiler kurabileceği mesajını vermişti. Ekim ayındaki zirvede, Türkiye’ye yönelik nihai kararın aralık ayındaki zirvede alınması kararlaştırılmıştı.Başa dön tuşu