Mercedes-Benz SLS AMG Black Series’i tanıttı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Otomobil

Mercedes-Benz SLS AMG Black Series’i tanıttı

Mercedes-Benz SLS AMG Black Series’i tanıttı

SLS AMG GT3 yarış otomobilinden alınmış bir dizi yeni aerodinamik ve mekanik özellik barındıran bu önemli AMG modeli, sınırlı sayıda üretilen Black Series model serisinin beşinci üyesi olacak.

SLS AMG Black Series gövdesindeki bir dizi stil değişikliğiyle ayırt ediliyor. Otomobil bu değişiklikler sayesinde standart SLS AMG’ye göre belirgin biçimde daha sportif; pistlerde yarışan atalarıyla uyumlu bir görünüme kavuşmuş.


Kaportada bol miktarda karbon fiber kullanılmış. Otomobil seçenek olarak sabitlenmiş arka kanat içeren bir aerodinamik paket ile de donatılabiliyor.

Black Series’in boş ağırlığı standart SLS AMG’ye göre 70 kg azalarak 1550 kg’ye inmiş.

Yeni otomobilin kalbinde 6,2 litrelik V8’in 7400 devir/dakikada 630 bg ile standart SLS AMG’ye göre 59 bg, kısa süre önce tanıtılan SLS AMG GT’ye göre de 41 bg daha fazla çıkışa sahip modifiye edilmiş bir versiyonu bulunuyor.

Tork ise mevcut SLS modellerinin her ikisine göre 15 Nm azalarak 5500 devir/dakikada 635 Nm’ye düşmüş.

GT yarış otomobilinden Black Series’e aktarılan mekanik özellikler sayesinde aracın motor hızı dakikada 7200 devirden 8000 devire yükselmiş.

Motor ile beraber egzoz sisteminde de değişiklik yapılmış; sistem çelik yerine titanyumdan üretilmiş.

AMG bu sayede hem ağırlığın 13 kilogram azaldığını, hem geri basıncın düştüğünü, hem de egzoz sesinin daha da çarpıcı bir hal aldığını iddia ediyor.

Motorun gücü, ağırlık merkezini aşağı çekmek amacıyla standart SLS’ye göre 10 mm daha alçağa yerleştirilmiş modifiye edilmiş, altı vitesli, çift debriyajlı bir şanzımanla arka tekerleklere aktarılıyor. Vites değişimleri hem hızlanmış, hem de sportifleşmiş.

Black Series 0’dan 100 km/s hıza 3,6 saniyede çıkabiliyor ve saatte 315 kilometre azami hıza ulaşabiliyor.

SLS AMG GT ile karşılaştırıldığında aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 0,1 saniye daha kısa, ama azami hızı daha yüksek bastırma kuvveti nedeniyle 5 km/s daha düşük.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar