MERAK ETTİKLERİMİZ - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 28, 2024
Köşe Yazarları

MERAK ETTİKLERİMİZ

• UBP Kurultayı geride kaldı ama kaos bitmedi. Tartışma devam ediyor.  Hukukçular konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda farklı farklı şeyler söylüyorlar. O zaman kime inanmak lazım? “UBP’de başkan seçimi için ikinci tura gerek var” diyenlere mi, yoksa “Bu iş bitti, seçim meşrudur” diyenlere mi?
• UBP’deki kurultayda yarışı 14 oy geride bitiren Ahmet Kaşif, Başbakan Küçük’ün divan başkanı Hüseyin Özgürgün’ü baskı altına alarak ona seçimi kazandığını anons ettirdiğini iddia etti. Gerçekten böyle mi oldu? Özgürgün kendi rızasıyla değil de baskı altında kalarak mı Küçük’ün kurultayı kazandığını açıkladı? Küçük’ün kazanmadığını açıklamış olsaydı ne kaybedecekti? Kazanmayan bir Genel Başkan’dan nasıl bir korkusu olabilirdi ki baskı altında kalsın?
• Başkent Lefkoşa çöplere teslim edildi. Kimsenin umurunda değil. UBP’de kimin başkan olacağı her şeyden önemli ama Lefkoşa’nın durumu ile ilgilenen yok. Tepede bugün kavga edenler, ülkenin bu duruma gelmesinin sorumluları değil mi? Peki, bu kavgada saf tutanlar da ülkenin içine sürüklendiği durumda pay sahibi olmuyorlar mı? Bu ülkede kişilere endeksli siyaset bizi çöplük ve pislik içinde yaşamaya mahkum etti. Bunun hesabını sorabilecek birileri yok mu?
• Bayram gelip çattı, Lefkoşa Mezarlığı’nı vatandaş kendisi temizlemek zorunda kaldı. Bu durumda şöyle bir yorum yapsak fazla mı olur? “Bizi yönetenlerin ne hayattakilere ne de ölülere saygısı var.”
•  UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, UBP’nin dibe vurduğunu ve oylarının yüzde 25-30’lara düştüğünü iddia etti. Bu durumda 2003’te UBP oyları yüzde 33’lere gerilediğinde parti yine dibe mi vurduydu? O dönemde partinin başında olan bugünün Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bugün yanında yer alan Taçoy’un bugün yaptığı bu yorum nasıl algılanmalı?
• Nedense siyasettekiler, siyaseti bırakınca ya da bırakmak zorunda kalınca siyasetteyken yaşadıklarını daha farklı değerlendirebiliyorlar ve öz eleştiri yapabiliyorlar. Ancak bunu yapabilmeleri için de belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Keşke aktif siyasetteyken insanlar öz eleştiri yapabilseler ve gördükleri yanlışları çıkıp kamuoyu ile paylaşabilseler… Ama nerede?.. Bugün ülkede yaşananlarla ilgili siyasetin içinde olanlar yarın siyaseti bıraktıklarında kim bilir neler söyleyecekler? Ancak bu yine geç olmayacak mı?
• Bir bayramı daha kutuluyoruz. Bu bayramda da geçmiş bayramlara özlem duyuyoruz. Neden acaba? Yoksa aslında çocukluğumuza mı özlem duyuyoruz bayram bahane mi?

YORUMSUZ
• UBP’nin 19. olağan kurultayı pazar günü tamamlandı ve kurultayda en yüksek makam olan divan başkanlık seçimi ile ilgili kararını verdi. Hal böyleyken Sayın Ahmet Kaşif’in kurultayda en yüksek makam olduğunu bildiği halde divanın kararını görmezden gelen açıklamaları, hem iki adayın uzlaşması ile oluşturulan divana karşı saygısızlık, hem de oy kullanan delegelerin iradelerine yönelik kabul edilemez bir tutumdur.
İrsen Küçük- Başbakan
Başbakan Küçük divan başkanı olan bakana baskı yaparak UBP Tüzüğü’nü ihlal eden bir karar açıkladı.  Bunu kabullenmemiz söz konusu olamaz. Sayın Küçük’ün gerçeği kabullenmemesi nedeniyle, partimizin ve halkımızın çıkarları için hakkımızı yargıda arayacağız.
Ahmet Kaşif- UBP Genel Başkan adayı
• Halk somut ve acil ihtiyaçlarına çözüm bekliyor. Muhalefet pusuya yatıp UBP’nin daha da yıpranmasından politik çıkar biriktirmeye, kâra
geçmeye çalışmamalı. Demokratik meşruiyeti olmayan bir hükümetin hiçbir icraatı kale alınmıyor, alınmayacak da…
Kudret Özersay- Toparlanıyoruz Hareketi Lideri
• Bütün bu yapılanlardan sonra yürütmenin başı olan ve Başbakan koltuğunda oturan adayın aldığı oyların toplamı UBP’lilerin bile uygulanan hükümet politikalarını benimsemediğini açıkça göstermektedir. Toplumun bütün kesimlerinin karşı çıkışlarını da hesaba katarsak, Başbakan’ın uyguladığı politikaların kabul görme oranı yüzde 20’nin altında kalmaktadır. Yani kurultay sonuçlarına göre hem hükümetin kendisinin, hem de uygulamalarının meşru olmadığı çok net olarak ortaya çıkmıştır.
Özkan Yorgancıoğlu- CTP-BG Genel Başkanı
• Bu hükümet şu andan itibaren bitti.  Kurultayı mahkemelik, hükümet kaosta…
Mehmet Çakıcı-TDP Genel Başkanı
Önceki kurultaylarda Rauf Denktaş’ın posteri de asılmamıştı. Eroğlu kendi posteri asılmadı diye sitem etti. Mazi bilinmiyor; Merhum Denktaş’ın da posteri Eroğlu’nun aday olduğu kurultaylarda asılmazdı, ne ekersen onu biçersin; Eroğlu’nu samimi bulmuyorum.
Serdar Denktaş-DP Genel Başkanı
• Kurultaya katılan 1402 tam sayısının salt çoğunluğu 702’dir. Küçük’ün oyu 704’tür ve şaibesizdir. Kaşif ve ekibi yenilgiyi hazmedememenin telaşındadırlar.
Ergin Ulunay-Hasan Hasipoğlu
Ergenekon mantalitesinin Kıbrıs’taki uzantısı ile AK Parti yarıştı. AK Parti az bir farkla kazandı. Umarım bu ikaz olur ve Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs’ta demokrasiye, barışa, çözüme yönelir…
Dudu Soyer
Fenerbahçe maçı, Rumların devlet olup olmadıklarını ispat etmeleri için bir fırsat. Çünkü geçmişteki hataları, değil devlet, kabile bile olmadıklarını ortaya koydu. Şimdi ellerinde bir fırsat var. Fenerbahçeli oyuncu ve taraftarların, güvenli bir şekilde maça gidip dönmeleri, onların kendi ülkeleri içerisinde güvenliği sağlayıp sağlayamadıklarının göstergesi olacaktır.
Egemen Bağış-Türkiye AB Bakanı
• İrsen Küçük “niye az oyla seçildim” marazı yaşıyor. Bu marazı atlatacak ve elbette Ahmet Kaşif’in yaptıklarına kontra hareketlerde bulunacak. Nedir bunlar? Kurultay öncesi neyse odur. Tahsin Ertuğruloğlu ile ÖRP’yi UBP’ye yani yanına alıp pozisyonunu güçlendirecek. UBP’yi yeniden dizayn edeceği adımları sıklaştıracak.  “UBP’yi hanedandan kurtaracağım” diyordu bunu hızlandıracak.
Başaran Düzgün


GAZETELERDEN Burnumuza kadar battık- Başkent Lefkoşa’da dün öğleden sonra etkili olan sağanak çöplerin geniş alanlara yayılmasına neden oldu. Yağmur suları ile karışan çöpler kentte yaşamı olumsuz etkiledi.
Havadis Gazetesi  Giderayak! Kurultaydan iki gün önce Başbakanlık’a 23 istihdam…
Yenidüzen  Kıbrıs Türkü ilk kez bir bayrama çöplerle örtülmüş vaziyette giriyor- Tarih yazacak.
Kıbrıs Gazetesi  Kurultay divanına 48 saat süre tanıyan Ahmet Kaşif’in itirazına divandan yeniden ret geldiği öğrenildi.  Kaşif hakkını mahkemede arayacağını açıkladı

Afrika Gazetesi

Karar doğru- Serdar Denktaş Kurultay divanının verdiği kararın doğru olduğunu, mahkemenin “parti içi mesele” deyip farklı bir karar vermeyeceğini söyledi
Haberdar Gazetesi  Ergin Ulunay ve Hasan Hasipoğlu: “UBP Kurultay sonucunda şaibe yok, Kaşif sonucu hazmetsin” 

Halkın Sesi

Yenilgiyi hazmedemediler- Avukat Ergin Ulunay ve Hasan Hasipoğlu, UBP Tüzüğü’ne göre kurultaya katılan üye tam sayısının hesaplanması gerektiğini belirtti ve Küçük’ün başkanlığında şaibe olmadığını belirtti
Güneş  Meclis Başkanı Bozer’den acı itiraf: Meclis Başkanlığı’na gün 24 saat çalışıp toplum ihtiyaçlarına cevap verecek bir Meclis hayali kurarak geldim, bunu başaramadığımızı gördüğüm için üzgünüm.
Vatan  DP Genel Sekreteri Şonya: “Erken seçim kaçınılmazdır”
Demokrat Bakış  Yeni Sağlık Bakanı’na yeni makam aracı…
Kıbrıslı Gazetesi
TDP Genel Başkanı Çakıcı: Halkın desteğini yitiren Başbakan Küçük, kendi partililerinin de desteğini yitirdi- Hükümet bitti
Ortam

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar