Kadın SağlığıSağlık

Meme kanserinin 8 belirtisi


Her sekiz kadından birini tehdit eden meme kanseri, erken tanı sayesinde bir kabus olmaktan çıkıyor. Peki erken tanı için nelere dikkat etmek gerekiyor? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süheyla Bozkıran, meme kanserinin en temel erken belirtilerini sıraladı.

Kadın kanserleri arasında en sık görülen tür olarak meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor. Basit bir uygulama olan elle muayene bile çok büyük önem taşıyor. İşte her kadının dikkat etmesi gereken o belirtiler…

Her sekiz kadından biri meme kanseri ile karşı karşıya kalıyor. Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olması, erken teşhisin ne kadar önem taşıdığını gösteriyor. Hastalığın verdiği belirtilerin doğru anlaşılması ile hayat kurtarmanın mümkün olduğunu belirten Emsey Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süheyla Bozkıran, erken tanı ve tarama ile memenin korunması, yaşam kalitesinin arttırılması, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sağlanabileceğini belirtti. Erken tanı için hastalara 20 yaşından itibaren her ay kendilerini kontrol etmelerini, 40 yaş üzeri her yıl mammografi, klinik meme muayenesi yaptırmalarını önerdiklerini ifade eden Bozkıran, bu kontrollerin ihmal edilmeden yapılması gerektiğini söyledi.

MEME KANSERİNİN GİDİŞATINI BELİRLEYEN FAKTÖRLER

meme-kanseri

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süheyla Bozkıran, hastalığın gidişatını belirleyen faktörleri söyle sırladı: “Meme kanserinin biyolojik davranışını ve tedaviden bağımsız olarak klinik gidişini belirleyen bazı faktörler mevcuttur. Yaş, menopoz durumu, ırk, tümör histolojisi, reseptör durumu, tümör evresi bunlardan bazılarıdır.”

RAKAMLARLA ERKEN TANI

Yapılan istatistiksel çalışmalar ile hastalığın evreleri baz alınarak 5 yıllık ortalama sağkalım sürelerine ulaşıldığını aktaran Op. Dr. Süheyla Bozkıran:“Evre 0 ve 1 için bu süre %100, evre 2 için %86 iken evre 3′ te %57′ ye, evre 4′ te ise %20′ ye gerilemektedir. Sağkalım oranlarına bakıldığında erken evrelerdeki yüksek sağkalım oranları hastalığın erken tanısının dolayısıyla tarama programlarının önemini vurgulamaya yetmektedir.” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süheyla Bozkıran meme kanserinin verdiği 8 belirti şu şekilde özetledi:

meme-kanseri-2

1. Memede kitle (%30 sıklıkla en sık belirti).
2. Koltuk altında ele gelen kitle
3. Meme başında içeri doğru çöküntü, çekinti, şekil bozukluğu.
4. Meme başından akıntı (özellikle tek kanaldan, kanlı veya şeffaf).
5. Meme başı derisinde kabuklanma, soyulma.
6. Meme cildinde ödem, portakal kabuğu görüntüsü, içeri doğru çekinti.
7. Meme cildinde kızarıklık, yara oluşması.
8. Memede büyüme/asimetri, şekil bozukluğu, renginde değişiklik.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı