Kıbrıs

MED 7 Zirvesi Lefkoşa’da yapılıyorMED 7 Zirvesi bugün Lefkoşa’nın güneyinde yer alıyor

Kıbrıs Cumhuriyeti,  AB üyesi 7 Akdeniz ülkesinin oluşturduğu “MED 7” zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirve bugün Lefkoşa’nın güneyinde yapılacak ve toplantı sırasında göç, Brexit, enerji güvenliği, 2021- 2027 dönemi için bütçe çerçevesi, Euro Bölgesi’ndeki gelişmeler ve iklim değişikliği dâhil Avrupa Birliği’nin karşı karşıya bulunduğu sorunlar ele alınacak.

Zirveye, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Malta ve Kıbrıs Cumhuriyeti katılıyor.
Konu üzerinde açıklamada bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, yedi ülkenin ortak konuları paylaştığını ve bunlardan bazılarının Avrupa’nın karşı karşıya bulunduğu sorunlar; örneğin göç konusu gibi özellikle Akdeniz bölgesinde yaşanan sorunlar olduğunu ifade etti.Prodromou, devamla, zirve sırasında ayrıca, Akdeniz bölgesinde özel bir şekilde hissedilen iklim değişikliği ve enerji güvenliği konusunun da ele alınacağını belirterek, “yedi ülkeden üçünün katıldığı; Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya’nın ancak hala daha inceleme altında bulunmakta olan EastMed boru hattı gibi bir Avrupa planı var” dedi.

Sözcü “MED 7 zirvesi, Avrupa Birliği içerisinde bir gruplaşma değildir; yedi ülkenin Avrupa politikaları çerçevesinde ülkelerimiz ve halklarımız için en iyi sonuçları ele almak amacıyla görüş teatisinde bulunmamız için bir fırsattır” dedi. Ve zirve çerçevesinde ayrıca, Avrupa’yı ilgilendiren önemli konular; Brexit, Euro Bölgesi’ndeki gelişmeler ve 2021- 2027 dönemini kapsayan bütçe çerçevesinde ele alınacağını ve zirvenin ardından ortak bir bildiri yayımlanacağını belirtti.

Prodromou, bu arada, Anastasiadis, zirve çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunacağını da söyledi.

Başa dön tuşu